حضرت آیت الله مکارم شیرازی گفتند: مبادا افراطی گری موجب شود زحمات بزرگان از بین برود و تبلیغات منفی پیشرفت مکتب اهل بیت(ع) را خنثی کند. 


 

 به گزارش خبرگزاری «حوزه» این مرجع تقلید عصر امروز در مراسم افتتاحیه دوره جدید مرکز آموزش تخصصی شیعه شناسی با تبریک فرا رسیدن عید سعید غدیر، اظهار داشتند: اخیرا کلمات مرحوم علامه امینی را در جلد دوم الغدیر مطالعه می کردم؛ حسان بن ثابت از صحابی به شمار می رود و این برادران اهل سنت حرف های صحابی را معتبر می دانند و از سوی دیگر شاعر نزدیک پیامبر(ص)  بوده است و وی اشعار بسیاری در خصوص غدیر و فتح خیبر داشته است.

ایشان با بیان این که از اشعار حسان بن ثابت مشخص می شود که یکی از مهم ترین ویژگی های حضرت علی(ع) این بود که در صحنه های مختلف به ویژه قضایای بدر، احد و خیبر کسانی که جرات نمی کردند وارد میدان شوند ایشان به مقابله با دشمنان برمی خواست، تصریح کردند: ضربه حضرت علی(ع) به امر بن عبدود در جنگ احزاب موجب تداوم اسلام شد. 

معظم له با اشاره به این که شیعیان با استناد به حدیث ثقلین می گویند اگر تمسک باشد ضلالت نیست، ابراز داشتند: این مسئله را در عمل با چشمان خود مشاهده می کنیم و مواردی بود که دیگران لغزیدند و از مسیر خارج شدند، اما ما با تمسک به ولایت در مسیر باقی ماندیم.

این مرجع تقلید افزودند: در مسئله حجیت عقل، اکثریت برادران اهل سنت قائل به عدم حجیت عقل هستند و می گویند عقل نمی تواند حجت باشد در حالی که قرآن در هفتاد آیه در مورد عقل و عاقل سخن گفته است. 

حضرت آیت الله مکارم شیرازی تصریح کردند: پیامبر اکرم(ص) به دیگران می گوید برهان عقلی بیاورید و وقتی قرآن به این صراحت بحث عقل را مطرح می کند، چرا آن قدر عده ای غافل شده اند و به حجیت اعتقاد ندارند.

ایشان افزودند: مرحوم کلینی به برکت حدیث ثقلین در باب اول کتاب کافی در خصوص حجیت عقل سخن گفته است و این مسئله نشان دهنده هوشیاری وی می باشد که نقطه قوت شیعه را در باب اول کتاب خود قرار داده است.  

معظم له با اشاره به این که امروز در دنیایی زندگی می کنیم که کسانی که به عدم حجیت عقل قائل هستند حق اظهار نظر ندارند، افزودند: اکثریت آقایان منکر عدالت هستند در حالی که خداوند ظلم نمی کند و انکار عدالت خلاف قرآن کریم می باشد.  

این مرجع تقلید تصریح کردند: شیعیان به برکت حدیث ثقلین، عدل را یکی از اساس مذهب و اصول خمسه قرار داده اند.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی با بیان این که اکثریت اهل سنت می گویند، انسان اختیاری از خود ندارد و معتقد به جبر هستند، ابراز داشتند: اگر انسان اختیار ندارند پس مسئله بهشت و جهنم و سوال و جواب و ارسال انبیا برای چه می باشد؟ 

ایشان با اشاره به اینکه گروه عظیمی معتقد هستند برخی احکام تابع مفاسد و مصالح نیست، ابراز داشتند: این مسئله با آیات قرآن سازگار نیست و این مسائل در سایه رد شدن حجیت عقل صورت گرفته است.

معظم له با بیان این که ما به پیروی از اهل بیت(ع) به احکامی که تابع مفاسد و مصالح می باشد پی برده ایم، گفتند: شیعیان باید افتخار کنند که در سایه حدیث ثقلین مسیر صحیح را به اشتباه نرفته اند.

مفسر برجسته قرآن کریم با بیان این که فارغ التحصیلان مرکز تخصصی شیعه شناسی به مطالعه اهتمام بسیاری داشته باشند  تصریح کردند: مذهبی که بعد از سرخوردگی از مادی گری دنیا را سیراب و قانع کند تشیع است و اسلام به صورت مذهب تشیع می تواند دنیا را سیراب کند.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی با اشاره به این که داعش زائیده تفکرات غیر شیعه است، ابراز داشت:  شیعه هرگز چنین فکری نمی کند و سراغ این افکار نمی رود و این مسائل به دلیل انحراف از مسیر صحیح صورت گرفته است.

ایشان افزودند: با ادبیات صحیح و منطق و بدون اهانت باید مسائل را به صورت مستند بیان کنیم و دیگران را ارشاد نمائیم.

معظم له تصریح کردند: فارغ التحصیلان مرکز تخصصی شیعه شناسی در مسئله قلم و بیان سعی کنند مسلط باشند؛ برخی فکر می کنند قدرت بیان و قلم را فقط برخی افراد دارند در حالی که همه می توانند دارای بیانی باشند که اعتقادات خود را مطابق با هر شرایطی مطرح کنند یا به نگارش درآورند.

این مرجع تقلید ابراز امیدواری کردند:جهشی در برنامه های مرکز شیعه شناسی صورت گیرد تا در سطحی بالاتر و گسترده تر برنامه ها را تداوم بخشد. 

حضرت آیت الله مکارم شیرازی در ادامه به انتقاد از مسئله دشنام که در میان برخی افراد وجود دارد پرداختند و  افزودند: برخی افراد خیال می کنند که بدون دشنام  نمی شود ولایت مدار بود در حالی که مسئله این نیست و چه آثار نامطلوبی دارد و روایاتی وجود دارد که امام صادق(ع) فرمود، شما به عیادت بیماران اهل تسنن بروید و در نماز با آن ها ظاهر شوید.

ایشان با تاکید بر این که باید وحدت رویکرد امت اسلام باشد تا از خون ریزی ها جلوگیری شود، گفتند: مسئله ولایت سر جای خود می باشد و با هیچ چیز آن را مبادله نمی کنیم، اما اینکه چه منطق و ادبیاتی باید داشته باشیم موضوع بحث است.

معظم له در پایان خاطرنشان کردند: مبادا افراطی گری موجب شود تا زحمات بزرگان از بین برود و  تبلیغات منفی پیشرفت مکتب اهلبیت را خنثی کند.

 

 

 

حدیث

امام مهدی (سلام الله علیه) : أكثِرُوا الدُّعاءَ بِتَعجيلِ الفَرَجِ فَإِنَّ ذلِكَ فَرَجُكُم. براى تعجيل در فرج بسيار دعا كنيد، كه مايه گشايش در كار شما است. كمال الدّين - ص 485

تصاویر برگزیده

بدون تصویر

لینک های مفید

 

 

http://sms.ismc.ir/LoginPage.aspx?ReturnUrl=%2f%3fm%3dQuickSms&m=QuickSms

 

کتابخانه

موقعيت بينندگان

 

اوقات شرعی