• پذیرش سراسری حوزه‌­ علمیه منتظریه عج شهرستان گنبد کاووس

 • مردم چگونه از ظهور حضرت بقیه الله (عج) اطلاع پیدا می کنند؟

 • شهادت امام هادی ع

قبلي بعدي

برنامه امتحانی تجدیدی نیم سال دوم 98-97

1398-04-02 تعداد بازدید ها:129 مقالات مدیر سایت

برنامه امتحانی تجدیدی نیم سال دوم 98-97

برنامه امتحانی تجدیدی نیم سال دوم 98-97 معاونت آموزش

ادامه مطلب

پذیرش سراسری حوزه‌­ علمیه منتظریه عج شهرستان گنبد کاووس

1397-12-19 تعداد بازدید ها:209 مقالات مدیر سایت

پذیرش سراسری حوزه‌­ علمیه منتظریه عج شهرستان گنبد کاووس

بسمه تعالی پذیرش سراسری  حوزه‌­ علمیه منتظریه عج شهرستان  گنبد کاووس   برای سال تحصیلی 99-98  با یاری خداوند متعال و در ظّل توجهات حضرت ولی عصر(عج)  حوزه‌­ علمیه منتظریه عج از برادران واجد شرایط برای تحصیل در حوزه­‌های علمیه ثبت نام می‌­نماید؛  تاریخ...

ادامه مطلب

ویژه نامه شهادت امام هادی

1397-12-19 تعداد بازدید ها:199 مقالات مدیر سایت

ویژه نامه شهادت امام هادی

سوم رجب مصادف است با سالروز شهادت امام هادی (ع)، پیشوای دهم شیعیان در ماه ذی الحجه سال 212 ه.ق در شهر صریا (نزدیک مدینه) دیده به جهان گشود. پدر ایشان حضرت امام محمدتقی جوادالائمه علیه السلام و مادرشان بانویی...

ادامه مطلب

ویژه نامه شهادت امام حسن عسکری

1397-08-24 تعداد بازدید ها:166 مقالات مدیر سایت

ویژه نامه شهادت امام حسن عسکری

نحوه شهادت امام حسن عسگری (ع)   شهادت امام حسن عسگری (ع) روز هشتم ربیع الاول سال 260 هجری، روز دردآلودی برای شهر سامرا بود؛ زیرا خبر شهادت امام عسکری در عنفوان جوانی همه جا را فرا گرفت. بازارها تعطیل شد و توده...

ادامه مطلب

راه حلی از قرآن: چگونه فرزند خوب تربیت کنیم؟

1397-08-22 تعداد بازدید ها:161 تهذیب مدیر سایت

راه حلی از قرآن: چگونه فرزند خوب تربیت کنیم؟

راه حلی از قرآن: چگونه فرزند خوب تربیت کنیم؟ حوزه/ در تاریخ آمده است: زمانى قحطى مدینه را فرا گرفت، روزى حضرت فاطمه ‏علیها السلام مقدارى نان و گوشت خدمت پیامبر آورد. پیامبر صلى الله علیه وآله پرسید: در زمان قحطى...

ادامه مطلب

پنجم ربیع الاول، یادآور وفات حضرت سکینه علیهاالسلام

1397-08-22 تعداد بازدید ها:186 تهذیب مدیر سایت

پنجم ربیع الاول، یادآور وفات حضرت سکینه علیهاالسلام

پنجم ربیع الاول، یادآور وفات حضرت سکینه علیهاالسلام یکی از بانوان بافضیلت، و از ستارگان درخشان آسمان علم و ادب و عفت می باشد. او پرورش یافته پدری چون امام حسین علیه السلام و مادری فداکار چون رباب، و تحت...

ادامه مطلب

نشانه‌های آشکارِ افول قدرت آمریکا؛ ایران قوی و پیشرفته‌تر شده است

1397-08-20 تعداد بازدید ها:222 در پرتو ولایت مدیر سایت

نشانه‌های آشکارِ افول قدرت آمریکا؛ ایران قوی و پیشرفته‌تر شده است

رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار هزاران نفر از دانش آموزان و دانشجویان: نشانه‌های آشکارِ افول قدرت آمریکا؛ ایران قوی و پیشرفته‌تر شده است حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز (شنبه) در آستانه ۱۳ آبان روز ملی...

ادامه مطلب

برکات و اعمال ماه ربیع الاول

1397-08-20 تعداد بازدید ها:145 مقالات مدیر سایت

برکات و اعمال ماه ربیع الاول

برکات و اعمال ماه ربیع الاول ماه "ربیع الاول" همانگونه كه از اسم آن پیداست بهار ماه ها مى باشد؛ به جهت اینكه آثار رحمت خداوند در آن هویداست . در این ماه ذخایر بركات خداوند و نورهاى زیبایى او بر...

ادامه مطلب

رحلت پیامبر اکرم (ص) و شهادت امام مجتبی (ع)

1397-08-15 تعداد بازدید ها:112 مقالات مدیر سایت

رحلت پیامبر اکرم (ص) و شهادت امام مجتبی (ع) بسم الله الرحمن الرحيم صلي الله عليك يا رسول الله و علي آل بيتك الطاهرين ۲۸ماه صفر سالروز رحلت سيد انبياء و برترين آفريده خدا محمد مصطفي (صلي الله عليه و اله و سلم)...

ادامه مطلب

ویژه نامه محرم

1397-06-23 تعداد بازدید ها:219 تهذیب مدیر سایت

ویژه نامه محرم

نسب امام حسین علیه السلام رهبر نهضت عظیم عاشورا از تباری است که نسل در نسل جزو انبیا و اولیای الهی بوده اند. پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله وسلم در توصیف این خاندان می فرمایند: «ما اهل بیت از...

ادامه مطلب

* كتابهای منسوب به امام سجاد علیه السلام

دوران امام سجاد علیه السلام، با توجه به برنامه های پیش گفته حضرت، طلیعه درخشش فرهنگ تشیع شمرده می شود و حدیث و دعا رونقی دیگر می یابد.
در این دوره، آثار مكتوب بر جای مانده از امام سجاد علیه السلام بسیار است.
در شمارش نوشته های به جا مانده از این امام همام به كتبی بر می خوریم كه برخی از آنها از این قرار است:
1. صحیفه سجادیه؛ (كه مقاله حاضر، در ادامه به معرفی این اثر می پردازد) .
2. مناسك الحج: یكی دیگر از كتب آن حضرت است كه فرزندان آن حضرت این كتاب را نقل كرده اند و در بغداد نیز به چاپ رسیده است. (2)
3. رساله حقوق: از دیگر آثار گرانسنگ آن حضرت كه جامع آداب سلوك فردی و اجتماعی است و محور شرح و بسط زیادی قرار گرفته است، رساله حقوق آن حضرت است. (3)
4. الجامع فی الفقه: عنوان یكی دیگر از آثار آن حضرت است كه ابوحمزه ثمالی نقل كرده است. (4)
5. صحیفة الزهد: كتاب دیگری است كه توسط ابوحمزه ثمالی نقل شده است. (5)
6. كتاب دیگری كه توسط داود بن عیسی از آن حضرت نقل شده، كتاب حدیثی است كه امام سجاد علیه السلام آن را گردآوری نموده است. (6)
7. كتاب علی بن الحسین علیه السلام: عنوان كتاب دیگری است كه در ضمن مصادر از آن یاد شده است. (7)
آنچه در پیش رو دارید، قدمی است در معرفی صحیفه سجادیه، بدان امید كه جامعه ما، مخصوصا جوانان عزیز با این كتاب آشنایی بیشتری پیدا كنند و از دریای معرفت آن، گوهرها به دست آورند، و دنیا و آخرت خویش را با انس گرفتن با آن برای همیشه آباد كنند.

 

 

 


* صحیفه سجادیه را بشناسیم

 

مدت سیزده قرن است كه كتاب صحیفه سجادیه مونس بزرگان زهاد و صالحان و مرجع و ملجا مشاهیر علما و مصنفان بوده و هست. برای آشنایی با این گنج معنوی بحث را در چند بخش پی می گیریم.

 

الف) سند صحیفه

 

از نظر سندی، صحیفه سجادیه در حد تواتر بلكه فوق آن است، شیخ آقا بزرگ تهرانی در این باره می گوید: «الصحیفة الاولی المنتهی سندها الی الامام زین العابدین... و هی من المتواترات عند الاصحاب لاختصاصها بالاجازة والروایة فی كل طبقة وعصر...؛ (8)
صحیفه اولی كه سند آن به امام زین العابدین علیه السلام می رسد... از متواترات [و قطعیات] نزد اصحاب است؛ چرا كه از ویژگی آن، این است [كه تمام اصحاب از اساتید خود] اجازه نقل آن را در تمام طبقات [رجالی] و در تمام عصرها گرفته اند..» كار شهرت سند صحیفه به جایی رسیده كه مرحوم محمد تقی مجلسی ادعا نموده است كه او در نقل و روایت صحیفه یك میلیون سند دارد. (9)و همین طور شیخ محمد بن نعمان مفید (م 413) در ارشاد و علی بن محمد خزاز قمی، شاگرد صدوق بن بابویه (م 381) و احمد بن عیاشی (م 401) و ابوالفضل شیبانی، و.... آن را نقل نموده اند، و از علمای اهل سنت نیز، ابن جوزی در خصائص الائمه، و حافط سلیمان بن ابراهیم القندوزی (م 1294) در ینابیع المودة از صحیفه اسم برده، بخشهایی از دعای آن را نقل نموده اند. (10)
ابوالفضل شیبانی سندش به این صورت است: حدیث كرد ما را عامربن عیسی بن عامر سیرافی در مكه در سال 381، و گفت: حدیث كرد مرا ابو محمد حسن بن محمد بن یحیی بن حسن بن جعفر بن عبیدالله بن حسین بن علی بن ابیطالب علیهم السلام، گفت: حدیث كرد مرا پدرم و او از عمیر بن متوكل، او از پدرش متوكل بن هارون و او از یحیی بن زید، پس از شهادت پدرش در حالی كه به سوی خراسان در حركت بود و مردی را به پایه و عقل او ندیدم.... كه او صحیفه كامله ای را كه دعاهای علی بن الحسین علیه السلام در آن بود، به من نشان داد. (11)
گذشته از كتب تاریخی و رجالی، هیچ كتاب دعای معتبری از دعاهای صحیفه سجادیه خالی نیست، مانند: 1. «مصباح المتهجد» شیخ طوسی (385 - 460) .
2. «سلوك الحزین.» قطب الدین بن سعید بن هبة الله راوندی (م 573) كه كتابش مشهور به «دعوات الراوندی.» می باشد.
3. «اختیار المصباح.» از سید علی بن حسین بن باقی.
4. «اقبال و جمال الاسبوع و فتح الابواب.» سید رضی الدین علی بن طاووس (م 589) .
5. «زوائد الفوائد» ابوالقاسم علی بن رضی الدین.
6. «البلد الامین.» ابراهیم بن علی كفعمی (م. 868) و....
از همه آنها گذشته، علامه مجلسی اول، به نقل آیت الله مرعشی نجفی، در بسیاری از اجازات خود اشاره كرده كه او صحیفه را شفاها و بلاواسطه از حضرت حجة بن الحسن صاحب الزمان علیه السلام نقل می كند. مجلسی می گوید:
«در بین خواب و بیداری دیدم كه گویا در مسجد جامع عتیق اصفهان ایستاده ام و حضرت مهدی علیه السلام نیز ایستاده بود. من چند مسئله را كه برایم مشكل شده بود، از محضر آن حضرت پرسیدم، پس جواب آن را برایم بیان فرمود. آنگاه از كتابی كه به آن عمل كنم سؤال كردم و آن حضرت مرا به مولانا محمد التاج حواله داد و من [نزد او رفتم] و از او كتابی گرفتم، به نظرم آمد كه آن كتاب دعا بود، پس آن را بوسیدم و بر چشم نهادم، ولی وقتی به خویش آمدم [و از خواب بیدار شدم] آن كتاب را در دست خود نیافتم، پس تا صبح گریه كردم، فردای آن روز به دنبال «محمد تاج.» راه افتادم تا رسیدم به «دارالبطیخ.» ، مرد صالحی را كه آقا حسن نام و «تاجا» لقب داشت دیدم، به او سلام كردم، او مرا فرا خواند و به كتابخانه خود برد، اولین كتابی كه به دست من داد، همان كتابی بود كه در خواب دیده بودم، آنگاه شروع نمودم به گریه و گفتم همین كتاب مرا بس است. و از آنجا به نزد شیخ محمد مدرس رفتم و به مقابله آن نسخه با نسخه ای كه جد پدر محمد مدرس از روی نسخه شهید نوشته بود، پرداختم. دیدم نسخه ای كه حضرت صاحب الزمان به من مرحمت فرموده بود، درست مطابق نسخه صحیفه شهید می باشد. (12)

 


ب) نامهای صحیفه سجادیه

 

معروف است كه «صحیفه سجادیه.» پس از قرآن و نهج البلاغه بزرگ ترین گنجینه گرانبهای حقایق و معارف الهی به شمار می رود و به نقل شیخ آقا بزرگ تهرانی به آن «اخت القرآن.» : خواهر قرآن، «انجیل اهل بیت.» ، «زبور آل محمد» و «صحیفه كامله.» نیز گفته می شود، (13) و قندوزی نیز چنین تعبیر نموده است:
«فی ایراد بعض الادعیة والمناجاة التی تكون فی الصحیفة الكاملة للامام الهمام زین العابدین... وهی زبور اهل البیت الطیبین علیهم السلام؛ (14) در بیان بعضی دعاها و مناجاتهایی كه در صحیفه كامله امام زین العابدین علیه السلام آمده است... و آن زبور اهل بیت پاك است..»
و علت اینكه آن را «صحیفه كامله.» نامیده اند، این است كه در نزد طایفه «زیدیه.» از صحیفه نسخه ای هست كه كامل نیست، بلكه در حدود نصف صحیفه موجود می باشد. به این جهت، به صحیفه موجود [در دست شیعیان دوازده امامی] صحیفه كامله گفته شده است. (15)

 


ج) شرحهای صحیفه
مرحوم علامه «شیخ آقا بزرگ تهرانی.» در كتاب الذریعه در حدود پنجاه شرح - غیر از ترجمه ها - بر صحیفه سجادیه نام برده است. (16)
علاوه بر این شرحها، گروهی از دانشمندان گذشته و معاصر، ترجمه های متعددی (17) بر صحیفه نگاشته اند، كه در این بخش به عنوان نمونه به برخی شرحها اشاره می كنیم:
1. «الازهار اللطیفة فی شرح مفردات الصحیفة.» ، تالیف سید علامه محمد رضا اعرجی حسینی.
2. شرح میرزا محمد مشهدی جمال الدین طوسی صاحب دقائق التنزیل.
3. شرح محمد علی بن محمد نصیر چهاردهی رشتی (م 1334) ، صاحب كتاب «شرح الوقت و القبلة.»
4. شرح سید افصح الدین محمد شیرازی.
5. شرح مولا تاج الدین مشهور به (تاجا) .
6. شرح مفتی، میر محمد عباس جزائری (م 1306) .
7. شرح مولی حبیب الله كاشانی.
8. شرح ابن مفتاح ابوالحسن عبدالله بن ابی القاسم بن مفتاح الزیدی الیمنی.
9. شرح مولی خلیل قزوینی.
10. شرح آقا هادی ابن مولا صالح مازندرانی.
11. شرح مولا محمد طاهر بن حسین شیرازی.
12. شرح سید محسن بن قاسم بن اسحاق صنعانی یمنی زیدی از علمای قرن 13.
13. شرح سید محسن بن احمد شامی حسنی یمنی زیدی (متوفای 1251) .
14. شرح سید جمال الدین كوكبانی یمنی الاصل ساكن هند (م 1339) . (18)

 


د) مستدركات صحیفه

 

عده ای از علما و دانشمندان مستدركاتی بر صحیفه نوشته اند.
مقصود از این مستدركات، دعاهای منسوب به حضرت سجاد علیه السلام است كه در صحیفه كامله نیامده است. در اینجا به برخی از آنها اشاره می شود:
1. «صحیفه ثانیه.» ، تالیف شیخ محمد بن حسن الحر العاملی، صاحب وسائل الشیعه.
2. «صحیفه ثالثه.» ، گردآوری شده توسط مورخ و رجالی معروف، میرزا عبدالله افندی، صاحب كتاب ریاض العلماء.
3. «صحیفه رابعه.» ، تالیف محدث میرزا حسین نوری طبرسی.
4. «صحیفه خامسه.» ، علامه محسن امین حسینی عاملی.
5. «صحیفه سادسه.» ، تالیف شیخ محمد باقر بن محمد حسن بیرجندی قائینی.
6. «صحیفه سابعه.» كه توسط شیخ هادی بن عباس آل كاشف الغطاء نجفی، صاحب كتاب مستدرك نوشته شده است.
7. «صحیفه ثامنه.» ، تالیف حاج میرزا علی حسینی مرعشی شهرستانی حائری.
8. «ملحقات صحیفه.» ، مؤلف آن شیخ محمد، معروف به تقی زیابادی قزوینی می باشد كه از شاگردان برجسته مرحوم شیخ بهایی بوده و ملحقات را در سال 1023 به پایان رسانده است. (19)

 


ه) . جایگاه صحیفه نزد علما

 

دعاهای صحیفه علاوه بر حسن بلاغت و كمال فصاحت از علوم الهی و معارف یقینی برخوردار است كه عقلها در مقابل آن رام است و فحول علما در مقابل آن سر تسلیم و خضوع فرود آورده اند.
این حقیقت برای صاحبدلان حقیقت بین بانگاهی به صحیفه آشكار می گردد؛ زیرا عبارات صحیفه خود بیانگر آن است كه فوق كلام مخلوق و پایین تر از كلام خالق است؛ لذا هم از دسترس اوهام جاعلان برتر و بالاتر است و هم علما و بزرگان سخت بدان توجه و از آن ستایش كرده اند كه به نمونه هایی اشاره می شود:
1. ابن شهر آشوب (م 588) در كتاب مناقب خود می گوید: «وقتی در بصره نزد یكی از بلغاء از فصاحت صحیفه كامله سخن به میان آمد، او گفت: من هم می توانم مانند آن را بر شما املاء و بیان كنم. آنگاه قلم برداشت و سر به زیر افكند [و هیچ جمله ای نتوانست به زبان آورد] و در همان حال سرافكندگی از دنیا رفت. (20) .» 

 


2. در سال 1353 ه. ق مرحوم آیت الله العظمی مرعشی نجفی رحمه الله نسخه ای از صحیفه سجادیه را برای طنطاوی، دانشمند اهل سنت و مؤلف تفسیر طنطاوی (مفتی اسكندریه) به «قاهره.» فرستاد. وی پس از دریافت و تشكر از چنان هدیه ای گرانبها و ستایش فراوان در پاسخ نوشت: «این از بدبختی ماست كه تاكنون بر این اثر گرانبهای جاوید كه از مواریث نبوت است، دست نیافته بودیم، من هر چه در آن می نگرم آن را از گفتار مخلوق برتر و از خالق پایین تر می یابم. (21)
تعجب از این مفسر معاصر است كه لااقل به منابع اهل سنت به دقت توجه نكرده؛ چرا كه امثال قندوزی قسمتهایی از صحیفه سجادیه را در كتابهای خود نقل نموده اند. (22)

 


3. از میرزا هادی مشهدی ذاكر نقل شده كه ابن جوزی در «خصائص الائمه.» چنین گفته است: «اگر امیرالمؤمنین علی علیه السلام نبود، توحید مسلمانان و عقاید ایشان كامل نمی شد؛ زیرا آنچه پیغمبر اكرم بیان فرمود، اصول عقاید و فروع مهم دین بود، ولی دقائق عقائد را [همچون صفات ذات و فعل، و عینیت صفات با ذات را] مسلمانان مدیون و ریزه خوار خوان نعمت امیرالمؤمنین علیه السلام و شاگردان او می باشند....» ، آنگاه درباره امام سجاد علیه السلام می گوید: «علی بن الحسین زین العابدین در املاء و انشاء و كیفیت سخن گفتن و خطاب و عرض حاجت به پیشگاه الهی بر مسلمین حق تعلیم دارد؛ زیرا اگر آن حضرت نبود، مسلمانان آیین سخن گفتن و عرض حوائج خود را به خدای متعال نمی دانستند؛ لذا آن امام به مردم آموخت كه هنگام استغفار چگونه با خدا سخن بگویند و در موقع درخواست باران رحمت با چه زبانی از خداوند نزول باران بخواهند، و زمان ترس از دشمن چگونه به خدا پناه برده، دفع شر دشمنان را بخواهند... (23)

 


و) مروری بر دعاهای صحیفه

 

صحیفه سجادیه تنها شامل راز و نیاز با خدا وبیان حاجت در پیشگاه وی نیست، بلكه دریایی بیكران از علوم و معارف اسلامی است كه طی آن مسائل عقیدتی، فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و پاره ای از قوانین طبیعی و احكام شرعی در قالب دعا مطرح و بیان شده است.
در بخش ارتباط با خداوند طبق مقتضای زمانهای مختلف و احوال گوناگون دعاهایی بیان شده است، برخی دعاهای آن سالی یكبار، همچون دعای عرفه و وداع ماه رمضان، و برخی هر ماه یكبار، مانند دعای دیدن هلال، و برخی در هفته و برخی برای هر شبانه روز قرار داده شده است.
صحیفه سجادیه مشتمل بر 54 دعا است كه فهرست عناوین آن بدین شرح است:
1. ستایش خداوند كه با كلمه «حمد» شروع و با كلمه «حمید» پایان می یابد.
2. درود بر محمد و خاندان او.
3. درود و صلوات بر فرشتگان نگه دارنده عرش و سایر فرشتگان مقرب، همچون اسرافیل، میكائیل، جبرئیل، روح، ملك الموت، منكر، نكیر و....
4. درود و صلوات و درخواست رحمت برای پیروان و ایمان آورندگان به پیامبران.
5. دعای حضرت برای خود و دوستانش.
6. دعا هنگام صبح و شام.
7. دعا هنگامی كه پیشامدها و حوادث مهمی پیش آید و نیز به هنگام غم و اندوه.
8. پناه بردن به خداوند از ناپسندیها، بدی اخلاق و كردارهای زشت و نكوهیده.
9. در اشتیاق به درخواست آمرزش از خداوند.
10. پناه بردن به درگاه خداوند.
11. درخواست عاقبت به خیری.
12. اقرار به گناه و درخواست توبه و بازگشت.
13. درخواست حوائج از خداوند.
14. هنگامی كه انسان ستمی می بیند و یا از ستمكاران كار ناخوشایندی می بیند.
15. هنگام بیماری، اندوه و گرفتاری.
16. درخواست عفو از گناهان و عیبها.
17. درخواست دفع شر شیطان و پناه بردن به خداوند از دشمنی و مكر او.
18. دعا پس از رفع خطر و برآورده شدن سریع حاجت.
19. درخواست باران هنگام خشكسالی.
20. درخواست مكارم اخلاق و كردارهای پسندیده از خداوند.
21. دعا هنگام حزن و اندوه.
22. دعا هنگام رنج و سختی و دشوار شدن كارها.
23. دعا هنگام درخواست تندرستی و سپاس بر آن.
24. دعا برای پدر و مادر.
25. دعا درباره فرزندان.
26. همسایگان و دوستان.
27. دعا برای رزمندگان و مرزداران كشور اسلامی.
28. هنگام پناه بردن به خدا.
29. دعا هنگام تنگدستی.
30. كمك خواستن بر پرداخت قرض.
31. توبه و بازگشت به خدا.
32. دعا بعد از نماز شب.
33. درخواست خیر و نیكی.
34. دعا هنگام گرفتاری به بلا و یا هنگامی كه مبتلا به گناهی را می بیند.
35. خشنودی از خداوند هنگام دیدن دنیا داران.


36. دعا هنگامی كه انسان به ابرها می نگرد و رعد و برق آسمان را مشاهده می كند.
37. اعتراف به ناتوانی از ادای شكر الهی.
38. دعای عذر خواهی از كوتاهی در ادای حقوق بندگان.
39. درخواست عفو و رحمت الهی.
40. دعا هنگام مرگ دیگران و یاد مرگ.
41. درخواست پرده پوشی و نگه داری از گناه.
42. هنگام ختم قرآن.
43. هنگام دیدن هلال ماه.
44. دعای اول رمضان.
45. دعای وداع ماه رمضان.
46. دعای روز عید فطر و جمعه.
47. دعای روز عرفه (نهم ذی حجه) .
48. دعای روز جمعه و روز عید قربان.
49. دعا برای دفع مكر و شر شیطان.
50. ترس عاقلان از خدا.
51. تضرع و زاری در پیشگاه الهی.
52. اصرار به درخواست از خدای متعال.
53. در مقام كوچكی در پیشگاه الهی.
54. دعا برای دور شدن اندوهها.

 


ح) نمی از یم صحیفه

 

اشاره شد كه صحیفه تنها شامل راز و نیاز... نیست، بلكه ابعاد سیاسی، اجتماعی و فرهنگی و عقیدتی نیز دارد. حضرت در ضمن دعاها، مباحث سیاسی بویژه مسئله «امامت.» و رهبری جامعه اسلامی را مطرح كرده كه به نمونه هایی از آن اشاره می شود:
1. امام سجاد علیه السلام در دعای بیستم (دعای مكارم الاخلاق) چنین می گوید:
«خدایا! بر محمد و آل او درود بفرست و مرا بر آنكه بر من ستم روا دارد، دستی (نیرویی) و بر آنكه با من ستیزه جوید، زبانی [و برهانی] و بر كسی كه با من دشمنی و عناد ورزد، پیروزی عطا كن، و در برابر آن كس كه نسبت به من، به حیله گری و بد اندیشی بپردازد راه و تدبیر و در برابر كسی كه بر من آزار رساند، نیرو عنایت كن و در برابر عیب جویانی كه بر من عیب جویی و ناسزا گویی می كنند، توان تكذیب [و رد سخنان آنها] و در برابر خطر تهدید دشمنان، به من امنیت عطا فرما....» (24)
در واقع، این بخش از دعا شكوائیه ای است از حضرت در برابر زورگوییهای حكومت و كارگزاران عبدالملك؛ نظیر «هشام بن اسماعیل مخزومی.» حاكم مدینه، و از این جهت بار سیاسی دارد.

 

2. در دعای چهل و هشتم كه مربوط به عید قربان و روز جمعه است، چنین می خوانیم:
«خدایا! این مقام [خلافت و رهبری امت كه اقامه نماز جمعه و عید و ایراد خطبه از شئون آن است] مخصوص جانشینان و برگزیدگان تو، و این پایگاهها، از آن امنای تو است، كه آنان را در رتبه بالایی قرار داده ای، ولی ستمگران [همچون خلفای اموی] آن را به زور، غصب و تصاحب كرده اند... تا آنجا كه برگزیدگان و خلفای تو مغلوب و مقهور [و مجبور به سكوت] گشته اند، در حالی كه می بینند احكام تو تغییر یافته، كتاب تو از صحنه عمل دور افتاده، فرائض و واجبات دستخوش تحریف گشته، و سنت (و راه و رسم) پیامبرت متروك گشته است. خدایا! دشمنان بندگان برگزیده ات از اولین و آخرین و همچنین اتباع و پیروانشان و همه كسانی را كه به كارهای آنان راضی هستند، لعنت كن و از رحمت خود دور ساز.....» (25)
در این دعا امام سجاد علیه السلام با صراحت از مسئله امامت و رهبری امت كه اختصاص به اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام دارد و غصب شدن آن توسط ستمگران یاد می كند و بدین ترتیب، مشروعیت حكومت بنی امیه و حتی خلفای اول را نفی می كند.

3. در دعای عرفه (دعای چهل و هفتم) چنین می گوید: «پروردگارا! درود فرست به پاك ترین افراد خاندان پیامبر كه آنان را برای رهبری امت و اجرای اوامر خود برگزیده ای و آنان را خزانه داران علمت، نگهبانان دینت، جانشینان خود در زمین، و حجتهای خویش بر بندگانت قرار داده ای، و به خواست خود، آنان را از هر گونه پلیدی یكباره پاك كرده ای و آنان را وسیله ارتباط با خود و راه بهشت خویش قرار داده ای... خدایا! تو در هر زمان دین خود را به وسیله امامی تایید فرموده ای كه او را برای بندگانت رهبر و پرچمدار، و در جهان گیتی مشعل هدایت قرار داده ای، پس از آنكه او را با ارتباط غیبی، با خود مرتبط ساخته ای و او را وسیله خشنودی خود قرار داده ای و پیروی از او را واجب كرده ای، و از نافرمانی او بیم داده ای، و به اطاعت از اوامر و پذیرش نهی او دستور داده ای، و مقرر داشته ای كه هیچ كس از او سبقت نگیرد، و هیچ كس از پیروی او واپس نماند [و سرپیچی ننماید] ... (26) ..»
حضرت در این دعا با بیان نقش و موقعیت ویژه رهبران الهی و امامان از خاندان نبوت و امتیازهای آنان با دقت تمام شروعیت حكومت زمامداران وقت را نشانه رفته و نشان داده است كه مشروعیت حكومت با انتخاب الهی به دست می آید، نه از طریق زور و قدرت و نه حتی از راه جمع آوری آرای مردم.
حسن ختام كلام را گوشه هایی از دعای آن حضرت برای مرزداران و هشدارهایی كه بیان می فرماید، قرار می دهیم:

4. در دعای بیست و هفتم چنین آمده: «خدایا! بر محمد و آلش درود [و رحمت] فرست و مرزهای مسلمانان را به عزت خویش نفوذ ناپذیر گردان و مرزداران را با قدرت خویش تقویت فرما و عطایای آنها را از [خزانه] توانگری خود سرشار ساز.
بارالها! بر محمد و آل محمد درود فرست و عده [مرزداران] را افزون نموده، اسلحه آنها را بران، حوزه های آنان را حراست نمای و نقاط حساس جبهه های آنان را محكم كن و در بین آنها الفت [و همكاری] قرار ده و كارشان رابه خوبی روبه راه كن... و مشكلاتشان را با نصرت خویش حل نموده، با پایداری و صبر تقویتشان كن، و چاره جوییهای دقیق [به ایشان برای مقابله با دشمن] بیاموز... و هنگام برخورد با دشمن فكر دنیای فریبنده را از یادشان ببر و اندیشه ثروت اندوزی و جمع مال را از دلهای آنها بزدای... و با عشق به آخرت و بهشت دمسازشان كن.... (27)

 


 

پی نوشت :

 

1)-محمد بن یعقوب كلینی، اصول كافی، (تهران، مكتبة الصدوق) ، 1381 ه. ق، ج 1، ص 467، و شیخ مفید، الارشاد، (قم، مكتبة بصیرتی) ، ص 256.
2)- سید محمد رضا حسینی جلالی، تدوین السنه الشریفه، (مكتب الاعلام الاسلامی، قم، 1418ق، ص 151) .
3)- علی بن شعبه، تحف العقول، (بیروت، مؤسسة الاعلمی، 1394ق) ، ص 255.
4)- ابوالعباس نجاشی، رجال النجاشی، (قم، مكتبة الداوری) ، ص 116.
5)- الكافی، (دارالكتب الاسلامیه، 1366) ، ج 8، ص 17.
6)- رجال النجاشی، همان، ص 157.
7)- همان، ص 115 - 116.
8)- آقا بزرگ تهرانی، الذریعه الی تصانیف الشیعه، (تهران، المكتبة الاسلامیه) ، ج 15، ص 18 - 19.
9)- صحیفه سجادیه، ترجمه سید صدرالدین بلاغی، با مقدمه ای از آیت الله مرعشی نجفی، (تهران، دارالكتب الاسلامیه) ، ص 9 مقدمه.
10)- ر. ك: سلیمان بن ابراهیم قندوزی، ینابیع المودة، (نجف، مكتبة الحیدریة، 1384 ه. 1965 م) ج 1 - 2، ص 599.
11)- مقدمه آیت الله مرعشی بر صحیفه سجادیه، (همان) ، ص 8 - 9، مقدمه.
12)- همان، ص 27 - 29 مقدمه، با تلخیص و تغییر.
13)- الذریعه، همان، ج 15، ص 18 - 19.
14)- ینابیع المودة (همان) ، ص 599.
15)- مقدمه آیت الله مرعشی نجفی بر صحیفه، (همان) ، ص 46 مقدمه.
16)- الذریعه، (همان) ، ج 3، ص 345 - 359.
17)- مانند ترجمه الهی قمشه ای، فیض الاسلام، ابوالحسن شعرانی، محمد آیتی، و ترجمه سید احمد فهری و حسین انصاریان و....
18)-همان، ص 345 - 359 و ر. ك: مقدمه آیت الله مرعشی نجفی، (همان) ، ص 33 - 35 مقدمه.
19)- همان، ص 41 - 43.
20)- همان، ص 13 مقدمه.
21)-همان، ص 37 مقدمه، و ر. ك: مهدی پیشوایی، سیره پیشوایان، (قم، مؤسسه امام صادق علیه السلام) ، ص 270 - 271.
22)- ینابیع المودة، (همان) ، ص 599 - 630.
23)-مقدمه آیت الله مرعشی بر صحیفه، (همان) ، ص 43 - 45.
24)- صحیفه سجادیه، (همان) ، ص 102 - 103.
25)- همان، ص 281 - 282.
26)- همان، ص 254 - 256.
27)- همان، ص 40 - 41، دعای 41.

منبع : ماهنامه اطلاع رسانی، پژوهشی، آموزشی مبلغان شماره 46 .

 

 

 

 

« فرهنگی و مذهبی »

قبلي بعدي

نشانه‌های آشکارِ افول قدرت آمریکا؛ ایران…

20-08-1397 تعداد بازدید ها:222 در پرتو ولایت مدیر سایت

نشانه‌های آشکارِ افول قدرت آمریکا؛ ایران قوی و پیشرفته‌تر شده است

رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار هزاران نفر از دانش آموزان و دانشجویان: نشانه‌های آشکارِ افول قدرت آمریکا؛ ایران قوی و پیشرفته‌تر شده است حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز (شنبه) در آستانه ۱۳ آبان روز ملی مبارزه با استکبار در دیدار...

ادامه مطلب

آزادسازی خرمشهر با "تقوا" امکا…

02-03-1397 تعداد بازدید ها:334 در پرتو ولایت مدیر سایت

آزادسازی خرمشهر با "تقوا" امکان‌پذیر شد

رهبر معظم انقلاب: درس خرمشهر براى ما اين است؛ مبارزه ى مجدانه ى توأم با ايمان با پيروزى همراه است   مبارزه ی مجدانه ی توأم با ایمان، در همه ی مراحل با پیروزی همراه است. همیشه هم که جنگ نیست؛ این مبارزه در میدان های اقتصادی...

ادامه مطلب

متن پیام نوروزی مقام معظم رهبری به مناسب…

15-01-1394 تعداد بازدید ها:1003 در پرتو ولایت اسماعیلی

متن پیام نوروزی مقام معظم رهبری به مناسبت آغاز سال ۱۳۹۴

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در پیام نوروزی خطاب به ملت ایران، سال ۱۳۹۴ را سال «دولت و ملّت، همدلی و هم‌زبانی» نامگذاری کردند. متن پیام رهبر انقلاب اسلامی به شرح زیر است:

ادامه مطلب

نگاه امام راحل و رهبر انقلاب به تحریم ها…

03-12-1393 تعداد بازدید ها:1194 در پرتو ولایت اسماعیلی

نگاه امام راحل و رهبر انقلاب به تحریم های دشمنان

آغاز اسلام پیامبر اکرم و مومنان تازگرویده به ایشان، در شعب ابی طالب به محاصره اقتصادی در آمدند و این میراث گرانقدر به عنوان علامت اهل ایمان از نسل مومنین راستین، به نسل های آینده رسید و اینک ایران اسلامی به نشانه حقانیت خویش بیش...

ادامه مطلب

نامه رهبر معظم انقلاب به جوانان اروپا و …

02-11-1393 تعداد بازدید ها:807 در پرتو ولایت اسماعیلی

نامه رهبر معظم انقلاب به جوانان اروپا و آمریکای شمالی در پی حوادث اخیر فرانسه

در پی حوادث اخیر فرانسه و انتشار تصاویر توهین آمیز به مقدسات اسلامی در یک نشریه فرانسوی حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی، نامه مهمی خطاب به جوانان در اروپا و امریکای شمالی مرقوم کردند.

ادامه مطلب

چه توافق بشود و چه نشود، اسرائیل روز برو…

07-09-1393 تعداد بازدید ها:896 در پرتو ولایت اسماعیلی

چه توافق بشود و چه نشود، اسرائیل روز بروز ناامن‌تر خواهد شد

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح (پنج‌شنبه) در دیدار اعضای مجمع عالی بسیج و نمایندگان اقشار مختلف بسیج، احساس مسئولیت انسانی و الهی و بصیرت را دو پایه اصلی تفکر منطقی بسیج دانستند.

ادامه مطلب

امام حسین علیه السلام و عاشورا در کلام م…

23-08-1393 تعداد بازدید ها:1069 در پرتو ولایت اسماعیلی

امام حسین علیه السلام و عاشورا در کلام مقام معظم رهبری

ماجرای حسین بن علی علیه السلام حقیقتا موتور حرکت قرون اسلامی در جهت تفکرات صحیح اسلامی بوده است.

ادامه مطلب

20 جمله از رهبر انقلاب درباره ایام ماه‌…

03-08-1393 تعداد بازدید ها:1505 در پرتو ولایت اسماعیلی

 20 جمله از رهبر انقلاب درباره ایام ماه‌ محرم

در ایام فرارسیدن محرم الحرام و ایام عزاداری شهادت حضرت سیدالشهداء علیه‌السلام و یاران باوفای ایشان، بیست جمله‌ی برگزیده از رهبر انقلاب درباره عزاداری سیدالشهدا علیه‌السلام را برای شما آماده مطالعه کرده ایم.

ادامه مطلب

۷ اولویت کاری شورای عالی انقلاب فرهنگی

26-07-1393 تعداد بازدید ها:1120 در پرتو ولایت اسماعیلی

۷ اولویت کاری شورای عالی انقلاب فرهنگی

ضرورت پیگیری مصوبات تا حصول نتیجه کامل/ مکمل و تسهیل‌گر فعالیتهای فرهنگی خودجوش جوانان مؤمن و انقلابی باشید/ شتاب رشد علمی کشور نباید به هیچ بهانه‌ای کاهش یابد/دلبستگان فرهنگ دینی و انقلابی را امیدوار و معارضان را ناامید کنید/ ۳ عضو حقوقی به شورا اضافه...

ادامه مطلب

ده توصیه رهبر معظم درباره آداب نماز

25-07-1393 تعداد بازدید ها:1422 در پرتو ولایت اسماعیلی

 ده توصیه رهبر معظم درباره آداب نماز

یکی از توصیه های رهبر معظم انقلاب به جوانان در سال های متمادی تقویت ارتباط با خدا و انس با نماز و معنویت بوده است که پایگاه اطلاع رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله العظمی خامنه ای، برخی توصیه ها در گزیده...

ادامه مطلب
قبلي بعدي

میرزای شیرازی و حماسه تنباکو

01-12-1393 تعداد بازدید ها:1033 در محضر استاد اسماعیلی - avatar اسماعیلی

میرزای شیرازی و حماسه تنباکو

امام خمینی:ایشان با اینکه یک عقل بزرگ متفکر بود و در سامره اقامت داشت، در عین حالی که نظرشان آرامش و اصـلاح بـود، لکـن وقتی ملاحظه کردند برای کیان اسلام...

ادامه مطلب

نهضت سيّد شهداي جهان، حسين‌بن‌علي(ع) …

20-08-1393 تعداد بازدید ها:904 در محضر استاد اسماعیلی - avatar اسماعیلی

  نهضت سيّد شهداي جهان، حسين‌بن‌علي(ع) در مدار عقل و عدل بود

حضرت آیت الله جوادی آملی گفتند:آنچه از نهضت اسلامي در ايران اسلامي می‌بينيد و در ساير کشورها که به لطف الهي زمزمه بيداري آنها به گوش مي‌رسد، همه اينها محصول...

ادامه مطلب

مهدوی کنی از زبان مهدوی کنی

03-08-1393 تعداد بازدید ها:1124 در محضر استاد اسماعیلی - avatar اسماعیلی

مهدوی کنی از زبان مهدوی کنی

آنچه در پیش روی دارید، گفت و گویی است، با یکی از یاران کاروان سالار خورشید، که از زبان خود وی خواهید خواند، شرح ماجرا را که چگونه مردمان، زیر...

ادامه مطلب

زندگانی آیة الحق سید عبدالکریم کشمیری

25-07-1393 تعداد بازدید ها:1557 در محضر استاد اسماعیلی - avatar اسماعیلی

زندگانی آیة الحق سید عبدالکریم کشمیری

عارف نامور، سالک دلخسته، فقیه اصولی حضرت آیة الله حاج سید عبدالکریم رضوی کشمیری طاب ثراه که بیش از یک سال از عروجش گذشته است معروف تر از آن است...

ادامه مطلب

مزایا و خصایص اخلاقی آیه الله بروجردی

22-07-1393 تعداد بازدید ها:1267 در محضر استاد اسماعیلی - avatar اسماعیلی

مزایا و خصایص اخلاقی آیه الله بروجردی

با تشکراز حضرت عالی که مصاحبه با مجله ما را پذیرفتید،لطفا در زمینه یکی ازابعاد و ویژگیهای برجسته حضرت آیه الله العظمی بروجردی مطالبی را برای ما و خوانندگان عزیز...

ادامه مطلب

با افراطی گری زحمات بزرگان را از بین نب…

22-07-1393 تعداد بازدید ها:865 در محضر استاد اسماعیلی - avatar اسماعیلی

 با افراطی گری زحمات بزرگان را از بین نبرید

حضرت آیت الله مکارم شیرازی گفتند: مبادا افراطی گری موجب شود زحمات بزرگان از بین برود و تبلیغات منفی پیشرفت مکتب اهل بیت(ع) را خنثی کند.     به گزارش خبرگزاری «حوزه»...

ادامه مطلب

اسطوره های تقوا

22-07-1393 تعداد بازدید ها:1028 در محضر استاد اسماعیلی - avatar اسماعیلی

اسطوره های تقوا

      به دنبال برگزاری اولین اجلاس تهذیب و اخلاق در حوزه ی علمیه، که اقدامی شایسته در گسترش عطر معنویت و اخلاق و توجه روزافزون به تهذیب در حوزه های علمیه...

ادامه مطلب

27 آذر شهادت آیت اللّه دکتر مفتح، وحدت ح…

26-09-1392 تعداد بازدید ها:1354 در محضر استاد - avatar

27 آذر شهادت آیت اللّه دکتر مفتح، وحدت حوزه و دانشگاه

شهید مفتح بی تردید، عنصری بسیار فعال در مسائل اجتماعی و سیاسی بودند. فعالیت های ایشان در مسایل اجتماعی و سیاسی و آشنایی نزدیکشان با حوزه و دانشگاه سبب گردید...

ادامه مطلب

شهادت آیت الله دستغیب

19-09-1392 تعداد بازدید ها:2097 در محضر استاد - avatar

شهادت آیت الله دستغیب

 پدر بزرگوارش مرحوم، سید محمد تقی دستغیب، به سبب عشق وافری که به حضرت سیّد الشهدا، اباعبدللّه الحسین علیه السلام ، داشت و نیز به دلیل مقارن بودن زمان ولادت...

ادامه مطلب

8 صفر وفات جناب سلمان فارسی

19-09-1392 تعداد بازدید ها:1114 در محضر استاد - avatar

8 صفر وفات جناب سلمان فارسی

سلمان، که پیرو راستین پیامبر(ص) و حضرت علی(ع) بود، راه آنان را پیش گرفت و حتی وقتی فرماندار مدائن بود، ساده زیستی را رها نکرد. زهد و وارستگی سلمان از...

ادامه مطلب
قبلي بعدي

مهدويت از ديدگاه مذاهب اسلامى

24-07-1393 تعداد بازدید ها:1030 مهدویت اسماعیلی - avatar اسماعیلی

 مهدويت از ديدگاه مذاهب اسلامى

خداوند به كسانى از شما كه ايمان آورده و كارهاى شايسته انجام داده اند وعده مى دهد كه قطعا آنان را حكم ران روى زمين خواهد كرد ... و دين...

ادامه مطلب

مسئله‏ مولود حضرت مهدى(عج) موعود در ادب…

24-07-1393 تعداد بازدید ها:1058 مهدویت اسماعیلی - avatar اسماعیلی

 مسئله‏ مولود حضرت مهدى(عج) موعود در ادبيات اهل سنت

اعتقاد به امام مهدى (عج) و تولد آن حضرت در سحرگاه نيمه‏ ى شعبان سال (255 ه) مختص طايفه و گروه خاصى از مسلمانان نيست . بنابراين در اين نوشتار...

ادامه مطلب

مهدويت در اسلام و عهدين

24-07-1393 تعداد بازدید ها:956 مهدویت اسماعیلی - avatar اسماعیلی

 مهدويت در اسلام و عهدين

در عهدين، اميد بستن به جهاني روشن و نوراني که در آن آدمي بر همه خواست‌هاي خود کامياب و از گناهان پاک شود، آشکارا ديده ‌مي‌شود.

ادامه مطلب

وظایف منتظران

23-07-1393 تعداد بازدید ها:925 مهدویت اسماعیلی - avatar اسماعیلی

وظایف منتظران

هنگامی که به روایات و سخنان گهربار امامان معصوم علیهم السلام در مورد امام زمان(عج) رجوع می کنیم، به تکالیف و وظایفی برمی خوریم که برای شیعیان و دوستداران حضرتش...

ادامه مطلب
قبلي بعدي

ویژه نامه ماه شعبان

19-02-1395 تعداد بازدید ها:922 گنجینه معارف مدیر سایت - avatar مدیر سایت

ویژه نامه ماه شعبان

ماه شعبان ماه دعا و مناجات با خداست. ماه تهذیب و آمادگی برای ورود به رمضان است. اعمال و دعاهای فراوانی در این ماه وارد شده است. تولد امام حسین، امام سجاد، حضرت ابوالفضل و حضرت مهدی علیهم السلام در...

ادامه مطلب

ویژه مبعث حضرت رسول اکرم (صلی الله علیه …

15-02-1395 تعداد بازدید ها:1141 گنجینه معارف مدیر سایت - avatar مدیر سایت

ویژه مبعث حضرت رسول اکرم (صلی الله علیه و آله)

داستان بعثت پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله ماجرای بعثت حضرت پیامبر، با نقل های متفاوتی روایت شده است. چه سخنی رساتر و شیرین تر از بیان امام هادی علیه السلام که می فرماید: «هنگامی که محمد صلی الله علیه...

ادامه مطلب

دهم ربیع الثانی سالروز وفات کریمه اهل ال…

10-11-1393 تعداد بازدید ها:651 گنجینه معارف اسماعیلی - avatar اسماعیلی

دهم ربیع الثانی سالروز وفات کریمه اهل البیت حضرت فاطمه معصومه(س)

دهم ربیع الثانی سالروز وفات کریمه اهل البیت حضرت فاطمه معصومه(س) در شهر مقدس قم می باشد به همین منظور مقاله ای در مورد زندگانی آن بانوی گرامی در ادامه مطلب آماده کرده ایم.

ادامه مطلب

هشتم ربیع الثانی سالروز ولادت امام حسن ع…

09-11-1393 تعداد بازدید ها:662 گنجینه معارف اسماعیلی - avatar اسماعیلی

هشتم ربیع الثانی سالروز ولادت امام حسن عسکری (ع)

هشتم ربیع الثانی سالروز ولادت سراسر نور با سعادت امام حسن عسکری (ع) در مدینه منوره می باشد و در ادامه مطلب مختصری از زندگانی آن امام بزرگوار را متذکر می شویم.

ادامه مطلب

فضائل امام حسن عسکری(ع) از نگاه مخالفان…

10-10-1393 تعداد بازدید ها:860 گنجینه معارف اسماعیلی - avatar اسماعیلی

 فضائل امام حسن عسکری(ع) از نگاه مخالفان

هیچ کس در میان بنی هاشم جز ابو محمد شایسته مقام خلافت نیست، می‌دانی چرا؟ برای اینکه این جوان صاحب فضل ؛علم ،اخلاق جمیل ؛تقوی و زهد و عبادت است.

ادامه مطلب

برکات و اعمال ماه ربیع الاول

03-10-1393 تعداد بازدید ها:753 گنجینه معارف اسماعیلی - avatar اسماعیلی

  برکات و اعمال ماه ربیع الاول

 ماه "ربیع الاول" همانگونه كه از اسم آن پیداست بهار ماه ها مى باشد؛ به جهت اینكه آثار رحمت خداوند در آن هویداست . در این ماه ذخایر بركات خداوند و نورهاى زیبایى او بر زمین فرود آمده است .

ادامه مطلب

هفتم ماه صفر مصادف با ولادت امام موسی کا…

08-09-1393 تعداد بازدید ها:1132 گنجینه معارف اسماعیلی - avatar اسماعیلی

هفتم ماه صفر مصادف با ولادت امام موسی کاظم علیه السلام

هفتم ماه صفر، کوچه پس کوچه های روستای کوچک «ابواء»، ثانیه های بهشتی حضور موسی بن جعفر را به خود دید و به خود بالید از قدوم خجسته مولودی که آغوش حمیده خاتون را لبریز عطر ملکوت کرد.

ادامه مطلب

آداب و اعمال ماه صفر

04-09-1393 تعداد بازدید ها:806 گنجینه معارف اسماعیلی - avatar اسماعیلی

 آداب و اعمال ماه صفر

معروف است که صفر ماهی منحوس است. در چرایی منحوس بودن ماه صفر دلایلی از جمله رحلت پیامبر اکرم(ص)، شهادت امام حسن(ع) و امام رضا(ع) در این ماه را ذکر می کنند. همچنین ابتدای ماه صفر با ورود کاروان اسرا...

ادامه مطلب

با صحیفه سجادیه، «زبور آل محمد» آشنا شو…

28-08-1393 تعداد بازدید ها:1105 گنجینه معارف اسماعیلی - avatar اسماعیلی

 با صحیفه سجادیه، «زبور آل محمد» آشنا شویم

دوران امام سجاد علیه السلام، با توجه به برنامه های پیش گفته حضرت، طلیعه درخشش فرهنگ تشیع شمرده می شود و حدیث و دعا رونقی دیگر می یابد.

ادامه مطلب

شمه ‏ای از فضائل و مناقب امام سجاد علیه…

28-08-1393 تعداد بازدید ها:1014 گنجینه معارف اسماعیلی - avatar اسماعیلی

 شمه ‏ای از فضائل و مناقب امام سجاد علیه السلام

در روز چهار شعبان، 38 سال پس از هجرت رسول گرامی اسلام صلی الله علیه و آله فرزندی پاك از سلاله فاطمه زهرا علیها السلام در مدینة النبی به دنیا آمد...

ادامه مطلب
قبلي بعدي

طلبه های مسیحی چگونه کشیش می شوند؟

07-08-1393 تعداد بازدید ها:1465 ادیان و فرق اسماعیلی - avatar اسماعیلی

طلبه های مسیحی چگونه کشیش می شوند؟

گفت‌‌و‌گوی جالب خبرنگار حوزه با دو شخصیت مسیحی در رم: شما دنیای بسیار زیبا و جالبی دارید... به نظرم ایران، یک ماموریت اصلی در مورد اسلام دارد. 

ادامه مطلب

تاریخچه ظهور بهاییت از ابتدا تا الان در …

22-07-1393 تعداد بازدید ها:2372 ادیان و فرق اسماعیلی - avatar اسماعیلی

تاریخچه ظهور بهاییت از ابتدا تا الان در 1 دقیقه

      سید علی محمد باب خودش را به عنوان نائب خاص حضرت مهدی علیه السلام معرفی کرد و بعد از دریافتن سادگی مردم، ادعای بعدیش مبنی بر اینکه خودش همان مهدی...

ادامه مطلب

حسین الموید را بشناسید

22-07-1393 تعداد بازدید ها:2148 ادیان و فرق اسماعیلی - avatar اسماعیلی

حسین الموید را بشناسید

چندی است شبکه وهابی “نور” با اجرای پروژه ای تبلیغاتی مدعی شده که یکی از مراجع بزرگ شیعیان عراق، به مذهب اهل سنت گرویده است! این شبکه وهابی در قالب...

ادامه مطلب

توهم خلاقیت درشیطان پرستی

22-07-1393 تعداد بازدید ها:1329 ادیان و فرق اسماعیلی - avatar اسماعیلی

 توهم خلاقیت درشیطان پرستی

خلاقیت نوعی مرز شکنی و رفتن از راهی است که دیگران نرفته‌اند. جنبش شیطان پرستی، تمام هنجار شکنی‌های خود را با عنوان خلاقیت معرفی می‌کند: مدل مو، لباس، رفتار و...

ادامه مطلب
قبلي بعدي

روحانی شهید عبدالرضا ابراهیمی فر

02-07-1392 تعداد بازدید ها:1204 شهدا اسماعیلی - avatar اسماعیلی

روحانی شهید عبدالرضا ابراهیمی فر

در خاطرات او نقل شده: يكي از روزها كه او و دوستان همرزمش، مقابل هنگ ژاندارمري تجمع كرده بودند مورد حمله و تيراندازي مأموران رژيم قرار مي گيرند. در اين...

ادامه مطلب

روحانی شهید امیر بیگدلی

02-07-1392 تعداد بازدید ها:1495 شهدا - avatar

روحانی شهید امیر بیگدلی

با شروع جنگ تحميلي عليه نظام مقدس جمهوري اسلامي، او كه نمي‌توانست در مقابل هجوم دشمن غدّار و نيز سرنوشت جامعه بي‌اعتنا باشد، لذا تصميم گرفت به عنوان بسيجي مخلص...

ادامه مطلب

روحانی شهید مهدی شاطری

02-07-1392 تعداد بازدید ها:1619 شهدا - avatar

روحانی شهید مهدی شاطری

وي آخرين بار، جهت تبليغات به جبهه اعزام شد، سرانجام در تاريخ 4/12/73، در عمليات «كربلاي 5» و منطقه «شلمچه» به شهادت رسيد، اما پيكر مطهرش مفقود گرديد تا اينكه...

ادامه مطلب

روحانی شهید علی اصغر لطیفی

02-07-1392 تعداد بازدید ها:1317 شهدا - avatar

روحانی شهید علی اصغر لطیفی

ما به حق هر چه داريم از شهداي اسلام داريم، از فداكاري و ايثار كردن خونشان داريم؛ آنهايي كه براي احيا و بقاء اسلام حقيقي جنگيدند و جان خود را...

ادامه مطلب

روحانی شهید محمدصادق فتحعلی

01-07-1392 تعداد بازدید ها:1136 شهدا - avatar

روحانی شهید محمدصادق فتحعلی

شهيد فتحعلي پس از آزادي از زندان و پيروزي انقلاب اسلامي با راهنمايي‌هاي آيت الله مدني موفق به اخذ ديپلم شد و به جهت علاقه‌ي فراوان به فراگيري علوم ديني...

ادامه مطلب

بنرهای شهدای روحانی گنبدکاووس

01-07-1392 تعداد بازدید ها:2067 شهدا - avatar

بنرهای شهدای روحانی گنبدکاووس

بنرهای شهدای روحانی گنبدکاووس در ادامه مطلب آماده شده است.

ادامه مطلب

روحانی شهیدر حسن وکیل آزاد

31-06-1392 تعداد بازدید ها:1369 شهدا - avatar

روحانی شهیدر حسن وکیل آزاد

از آنجايي كه از هوش و استعداد بالايي برخوردار بود، خيلي زود مورد توجه استادان و همكلاسي‌هايش قرار گرفت. وي مدتي نيز در مدرسه‌ي «شهيد حقاني» قم به تحصيل پرداخت...

ادامه مطلب

حدیث

حضرت محمد صلى الله عليه و آله و سلّم : إنَّ العبدَ لَيَرفَعُ يَدَهُ إلى اللّه ومَطعَمُهُ حَرامٌ ، فكيفَ يُستَجابُ لَهُ وهذا حالُهُ ؟! همانا بنده دستش را (براى دعا) به درگاه خدا بالا مىبرد در حالى كه خوراكش حرام است ؛ با چنين حالى ، چگونه دعايش مستجاب شود ؟. إرشاد القلوب : 149 منتخب ميزان الحكمة : 196

تصاویر برگزیده

بدون تصویر

لینک های مفید

 

 

http://sms.ismc.ir/LoginPage.aspx?ReturnUrl=%2f%3fm%3dQuickSms&m=QuickSms

 

کتابخانه

موقعيت بينندگان

 

اوقات شرعی