• پذیرش سراسری حوزه‌­ علمیه منتظریه عج شهرستان گنبد کاووس

 • مردم چگونه از ظهور حضرت بقیه الله (عج) اطلاع پیدا می کنند؟

 • شهادت امام هادی ع

قبلي بعدي

برنامه امتحانی تجدیدی نیم سال دوم 98-97

1398-04-02 تعداد بازدید ها:129 مقالات مدیر سایت

برنامه امتحانی تجدیدی نیم سال دوم 98-97

برنامه امتحانی تجدیدی نیم سال دوم 98-97 معاونت آموزش

ادامه مطلب

پذیرش سراسری حوزه‌­ علمیه منتظریه عج شهرستان گنبد کاووس

1397-12-19 تعداد بازدید ها:209 مقالات مدیر سایت

پذیرش سراسری حوزه‌­ علمیه منتظریه عج شهرستان گنبد کاووس

بسمه تعالی پذیرش سراسری  حوزه‌­ علمیه منتظریه عج شهرستان  گنبد کاووس   برای سال تحصیلی 99-98  با یاری خداوند متعال و در ظّل توجهات حضرت ولی عصر(عج)  حوزه‌­ علمیه منتظریه عج از برادران واجد شرایط برای تحصیل در حوزه­‌های علمیه ثبت نام می‌­نماید؛  تاریخ...

ادامه مطلب

ویژه نامه شهادت امام هادی

1397-12-19 تعداد بازدید ها:199 مقالات مدیر سایت

ویژه نامه شهادت امام هادی

سوم رجب مصادف است با سالروز شهادت امام هادی (ع)، پیشوای دهم شیعیان در ماه ذی الحجه سال 212 ه.ق در شهر صریا (نزدیک مدینه) دیده به جهان گشود. پدر ایشان حضرت امام محمدتقی جوادالائمه علیه السلام و مادرشان بانویی...

ادامه مطلب

ویژه نامه شهادت امام حسن عسکری

1397-08-24 تعداد بازدید ها:166 مقالات مدیر سایت

ویژه نامه شهادت امام حسن عسکری

نحوه شهادت امام حسن عسگری (ع)   شهادت امام حسن عسگری (ع) روز هشتم ربیع الاول سال 260 هجری، روز دردآلودی برای شهر سامرا بود؛ زیرا خبر شهادت امام عسکری در عنفوان جوانی همه جا را فرا گرفت. بازارها تعطیل شد و توده...

ادامه مطلب

راه حلی از قرآن: چگونه فرزند خوب تربیت کنیم؟

1397-08-22 تعداد بازدید ها:161 تهذیب مدیر سایت

راه حلی از قرآن: چگونه فرزند خوب تربیت کنیم؟

راه حلی از قرآن: چگونه فرزند خوب تربیت کنیم؟ حوزه/ در تاریخ آمده است: زمانى قحطى مدینه را فرا گرفت، روزى حضرت فاطمه ‏علیها السلام مقدارى نان و گوشت خدمت پیامبر آورد. پیامبر صلى الله علیه وآله پرسید: در زمان قحطى...

ادامه مطلب

پنجم ربیع الاول، یادآور وفات حضرت سکینه علیهاالسلام

1397-08-22 تعداد بازدید ها:186 تهذیب مدیر سایت

پنجم ربیع الاول، یادآور وفات حضرت سکینه علیهاالسلام

پنجم ربیع الاول، یادآور وفات حضرت سکینه علیهاالسلام یکی از بانوان بافضیلت، و از ستارگان درخشان آسمان علم و ادب و عفت می باشد. او پرورش یافته پدری چون امام حسین علیه السلام و مادری فداکار چون رباب، و تحت...

ادامه مطلب

نشانه‌های آشکارِ افول قدرت آمریکا؛ ایران قوی و پیشرفته‌تر شده است

1397-08-20 تعداد بازدید ها:222 در پرتو ولایت مدیر سایت

نشانه‌های آشکارِ افول قدرت آمریکا؛ ایران قوی و پیشرفته‌تر شده است

رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار هزاران نفر از دانش آموزان و دانشجویان: نشانه‌های آشکارِ افول قدرت آمریکا؛ ایران قوی و پیشرفته‌تر شده است حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز (شنبه) در آستانه ۱۳ آبان روز ملی...

ادامه مطلب

برکات و اعمال ماه ربیع الاول

1397-08-20 تعداد بازدید ها:145 مقالات مدیر سایت

برکات و اعمال ماه ربیع الاول

برکات و اعمال ماه ربیع الاول ماه "ربیع الاول" همانگونه كه از اسم آن پیداست بهار ماه ها مى باشد؛ به جهت اینكه آثار رحمت خداوند در آن هویداست . در این ماه ذخایر بركات خداوند و نورهاى زیبایى او بر...

ادامه مطلب

رحلت پیامبر اکرم (ص) و شهادت امام مجتبی (ع)

1397-08-15 تعداد بازدید ها:112 مقالات مدیر سایت

رحلت پیامبر اکرم (ص) و شهادت امام مجتبی (ع) بسم الله الرحمن الرحيم صلي الله عليك يا رسول الله و علي آل بيتك الطاهرين ۲۸ماه صفر سالروز رحلت سيد انبياء و برترين آفريده خدا محمد مصطفي (صلي الله عليه و اله و سلم)...

ادامه مطلب

ویژه نامه محرم

1397-06-23 تعداد بازدید ها:219 تهذیب مدیر سایت

ویژه نامه محرم

نسب امام حسین علیه السلام رهبر نهضت عظیم عاشورا از تباری است که نسل در نسل جزو انبیا و اولیای الهی بوده اند. پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله وسلم در توصیف این خاندان می فرمایند: «ما اهل بیت از...

ادامه مطلب

عارف نامور، سالک دلخسته، فقیه اصولی حضرت آیة الله حاج سید عبدالکریم رضوی کشمیری طاب ثراه که بیش از یک سال از عروجش گذشته است معروف تر از آن است که بخواهیم به معرفی سیمای وی بپردازیم.

از این رو مراد ما در این مقال بیان یاد نیک و ذکر ثناء جمیل آن عزیز مرتحل می باشد.

سیره ظاهری و دودمان علمی

جایگاه رفیع علمی و عملی دودمان سیدعبدالکریم رحمه الله

مرحوم آیة الله سید عبدالکریم کشمیری از دودمانی عالم و متقی است، پدربزرگش آیة الله آقا سیدحسن رضوی قمی کشمیری - از افاضل علمای سده چهارم هجری- و در اصل قمی و از اولاد حضرت موسی مبرقع مدفون در قم است به شمار می رفت که پس از اتمام تحصیلات عالیه علمی در محضر مولی حسین فاضل اردکانی و مولی محمدتقی هراتی و نیل به مدارج بالای علمی و عملی برای تبلیغ و اشاعه مذهب حقه جعفری به سرزمین کشمیر که از دیرباز به «ایران دوم » معروف شده مسافرت می کند. وی عالمی زاهد، فقیهی استوار و صاحب کرامات بود و حکایات متعددی در این باره از او نقل شده است،چنانکه معروف است در جریان مناظره و احتجاج با یکی از علمای ناصبی منطقه، شخص مزبور ادعامی کند: من می توانم از زمین بلند شده و به آسمان بالا روم و آن را دلیلی قاطع بر اثبات مذهب باطل خودمی داند. مرحوم سید حسن از او می خواهد که عمل خارق العاده خود را انجام دهد و او با انجام عملیاتی چند متر از زمین بلند شده و به طرف آسمان بالا می رود، همزمان با ایستادن مرد ناصبی در آسمان،مرحوم سید حسن نیز دعایی خوانده و کفش خود را به طرف او پرتاب می کند، کفش در بالای سر او قرارگرفته و همانند اینکه در دست کسی قرار گرفته مرتب بر سر مرد ناصبی فرود می آید و ضربات متعددی برسر او - در حالی که به پایین کشیده می شد - وارد می شود تا اینکه با ذلت و حقارت نقش بر زمین می شود. مرحوم آقا سید حسن در کربلا سکونت و به تدریس فقه اشتغال داشت، مهمترین شاگردانش حضرات آیات شیخ علی زاهد قمی، حاج شیخ عبدالکریم حائری یزدی - مؤسس حوزه علمیه قم - وسید محمدهادی رضوی کشمیری هستند. وی بسیار زیبا و وجیه بود چنانکه از مرحوم حاج شیخ عبدالکریم حائری یزدی نقل شده است که در سر درس ایشان نمی دانستم به درس ایشان توجه کنم و یاغرق در جمال او باشم. مرحوم آقا سید حسن کشمیری در ششم صفر 1328 ق وفات یافت و در رواق امام حسین علیه السلام بخاک سپرده شد.

پدر سید عبدالکریم، مرحوم حجة الاسلام سید محمدعلی رضوی کشمیری عالمی عامل ودانشمندی زاهد و متقی از شاگردان آقا سید کاظم یزدی و حاج شیخ عبدالکریم حائری یزدی در نجف اشرف بود. و در زهد و دوری از زخارف دنیوی و قناعت و قداست زبانزد عام و خاص بود و به قرائت اذکار و ادعیه به ویژه دعای یستشیر و احتجاب، بسیار اهتمام داشت. مرحوم آقا سیدمحمدعلی که افتخار دامادی آیة الله العظمی سید کاظم یزدی صاحب عروة الوثقی را داشت در نگهداری و مراقبت ازفرزندش بسیار کوشا و جدی بود. ایشان در بیستم جمادی الاول 1369 ق در 56 سالگی در نجف درگذشت.

ولادت و تحصیلات علمی

مرحوم آیة الله سید عبدالکریم کشمیری در چنین دودمان علمی و پرهیزکاری در سال 1346 ق درنجف اشرف دیده به جهان گشود، والد فاضلش به جهت علاقه وافر به استادش آیة الله مؤسس، نام فرزنددلبندش را عبدالکریم گذارد.

مادرش دختر آیة الله العظمی آقا سید کاظم طباطبائی یزدی صاحب عروة الوثقی، از مخدرات فاضله وجلیله عصر خود بود.

تحصیلات مقدماتی حوزوی را در ابتدای سنین خردسالی آغاز کرد. ابتدا والدش دروس مقدمات فارسی و عربی را به او آموخت. متون متوسط و عالی سطح را نزد اساتید مبرز حوزه نجف فرا گرفت.مکاسب را نزد حضرات آیات شیخ مجتبی لنکرانی و شیخ راضی تبریزی و رسائل را نزد شیخ محمدتقی بهجت فومنی و کفایه را نزد شیخ محمدحسین طهرانی از افاضل تلامذه آخوند خراسانی و منظومه را نزدحاج فیض خراسانی و متون فلسفی و اسفار را نزد شیخ صدرا بادکوبی و شیخ عبدالحسین رشتی فراگرفت.

در اوان جوانی در دروس عالی خارج فقه و اصول اساطین حوزه کهن نجف همچون آیات عظام سیدابوالقاسم خویی، سید عبدالاعلی سبزواری، شیخ علی محمد بروجردی و میرزا حسن بجنوردی حاضر شد و با جدیت و تلاش شگرف به تحصیل علوم و معارف اسلامی همت گمارد و در اندک زمانی اجازه اجتهاد دریافت کرد.

همزمان با تحصیل علوم ظاهری در فراگیری علوم غریبه نیز شایق بود. بسیاری از رشته های علوم غریبه چون جفر، علم اعداد، تکسیر، حروف، زبر و مبینات و مربعات و اسماءالله فرا گرفته و تبحرخاصی در آن ها پیدا کرد.

تدریس علوم و تربیت نفوس

سید عبدالکریم همزمان با تحصیل، در تدریس علوم حوزوی نیز مهارت بسزایی یافت و در روز یازده جلسه تدریس متون فقهی، اصولی و فلسفی داشت. همچنین در تدریس کفایة الاصول و فهم و هضمم دقایق و ظرایف علمی این کتاب تبحر ویژه ای داشت چنان که یکی از استوانه های علمی گفته بود:

مطالب عمیق و پیچیده کفایه در گوشت و پوست و خون مرحوم کشمیری نفوذ کرده و با آن ها عجین شده است.

تاثیر معنویت و نورانیت باطنی وی نیز معروف بود و همچنین انتسابش به دو مرجع بزرگوار و معروف عصر وی را بسیار محبوب و مقبول ساخته بود. مدتی از سال در تابستان در حرم حسینی در جایگاه جدش به اقامه جماعت می ایستاد، در ایام اعیاد نیز نمازهای باشکوهی اقامه می کرد چنان که در یکی ازنمازهای عید فطر کثرت جمعیت نمازگزار و وسعت منطقه به حدی بود که سی نفر هم زمان به تکبیرگویی نماز وی پرداختند.

در معرفت و سلوک نیز هم زمان با سیر مراتب عرفانی با اجازه اساتید خود به تربیت و راهنمایی سالکان همت می گمارد چنان که مرحوم سیدهاشم حداد برخی را به سراغ وی فرستاد و ایشان به آن هادستور ذکر می داد.

در اوایل زمامداری صدام حسین دیکتاتور عراق روزی از مرحوم کشمیری درباره وی سؤال می شود.وی می فرماید: «انه کلب عقور» یعنی او سگ گزنده است.

چند روز بعد یکی از بستگان نزدیکش اطلاع می دهد که نام وی در لیست سیاه دستگیر شوندگان داخل شده و بزودی به سراغ وی خواهند آمد، بدین سبب ایشان هم تمام خانه و زندگیش را رها ساخته و به همراه خانواده مخفیانه به ایران مهاجرت می کند. از بخت بد در مرز ایران و عراق در پاسگاه بازرسی تمام نوشتجات و دفاتر وی که مهمترین آن ها دفتر «تقریرات درس اخلاق شیخ مرتضی طالقانی » بود ضبطو مصادره می شود و ایشان با دست خالی وارد ایران شده و در شهر قم اقامت می کند، از آن سو در نجف اشرف هم مزدوران بعثی منزل وی را غارت کرده و سپس ویران می سازند.

مرحوم کشمیری پس از ورود به قم شیوه انزوا و گوشه گیری را انتخاب می کند به طوری که در این مدت مدید جز عده ای، کسی وی را نمی شناخت.

او در ایران نیز مطابق روال پیشین خود به تربیت نفوس آماده می پردازد و تعدادی از طلاب فاضل رادر این راه راهنمایی می کند که بحمدالله از ذخایر معنوی حوزه علمیه به شمار می روند، در عین حال درب منزل وی همیشه به روی عموم سالکان و طالبان حق باز بود و وی گاهی با بیان مطالب معنوی وبیشتر اوقات - به ویژه در اواخر - با سکوت دائمی خود به ارشاد و راهنمایی پویندگان راه دوست می پرداخت.

سیر معنوی و اساتید عرفانی

در زمان مرحوم عبدالکریم جو عمومی حوزه نجف به شدت درباره عرفان و تهذیب نفس ملتهب وحساس بود و بازار تکفیر و اتهام صوفی گری بسیار گرم بود. چنان که به مرحوم سیدعبدالغفار مازندرانی ومرحوم آقای میرزا علی قاضی اتهام صوفی گری زده و آن ها را از عرصه های مرسوم علمی بیرون ساخته ویا مرحوم آقا سید عبدالاعلی سبزواری را به جهت جنبه های اخلاقی و باطنی اش به اتهام تصوف ازمدرسه آخوند خراسانی بیرون کرده بودند.

با این حال مرحوم کشمیری به دلیل کشش عمیق درونی و جاذبه باطنی و استعداد شایان، از اوان خردسالی به آن سمت تمایل داشت و به خاطر طهارت باطن و سیرت پاکیزه، الهامات غیرعادی بسیاری به او روی می داد، چنان که خود می فرمودند:

یکبار با پدرم خواستیم سوار ماشینی شویم و به جایی برویم ولی من اصرار کردم که من سوار این ماشین نمی شوم، هر چه پدرم گفت من قبول نکردم تا این که ماشین رفت و اندکی بعد خبر تصادف آن ماشین به ما رسید.

حتی در ایامی که بیش از هفت یا هشت سال نداشت و در مدرسه «سید» - مدرسه جدش صاحب عروة - به بازی با هم سن و سال های خود اشتغال داشت، پیری روشن ضمیر و پاکدل به نام «شیخ مرتضی طالقانی » به او توجه پیدا کرده و روزی خطاب به وی فرموده بود:

آی پسرک تو به درد بازی نمی خوری. تو کله ات پر از نور است.

در اوان بلوغ مرحوم کشمیری با عارف سترگ آیة الله سیدعلی آقا قاضی طباطبائی تبریزی که پس ازارتحال استادش آیة الله سیداحمد کربلایی تهرانی - 1332 ق - بر اریکه استادی تکیه زده بود و به تربیت نفوس آماده و تزکیه باطن پاک سیرتان اشتغال داشت، آشنا شد. این آشنایی و استفاده تا حدود پنج سال بعد که استادش در سال 1366 ق وفات یافت ادامه داشت.

والدش آقا سید محمدعلی، متاثر از جو عمومی نجف اشرف، به عارفان و سالکان باطن گرا روی خوش نشان نمی داد از این رو از گرایش فرزندش سخت برآشفت و او را از رفت و آمد به بیت استادش منع کرد ولی وی که نجات دنیا و آخرت خویش را در طهارت نفس و تزکیه باطنی می دید به این اندرز پدرگوش نکرد و بدون این که رفت و آمدش را نمایان سازد به ارتباط با استاد ادامه داد.

مرحوم کشمیری درباره استادش می فرمود:

علاقه آقای قاضی به من مثل علاقه پدر به فرزند بود گاهی در منزلشان که روضه بود، می رفتم و پس از رفتن همه، می ماندم و موقع نماز پشت سرش نماز می خواندم،مرحوم آقای قاضی مردی الهی و ملکوتی بود، اهل این زمین نبود و بر این جهت حرف پدرم را درباره ایشان قبول نداشته و گوش نمی کردم، ما هر غم و همی از امور دنیا ومعنویات داشتیم وقتی پیش آقای قاضی می رفتیم همه برطرف می شد.

بزرگی به نقل از مرحوم کشمیری می فرمود:

روزی در منزل مرحوم آقای قاضی در خدمت ایشان نشسته بودم مقداری خرمادر ظرفی در پیش روی ما بود، استاد چند بار تعارف کرد ولی من میلی به خوردن آن خرما نداشتم و نخوردم استاد علت خودداری مرا فهمید و فرمود: مثل اینکه به این نوع خرما میل ندارید و من فرمایش ایشان را تایید کردم. پس از بیرون آمدن ازمنزل استاد، وقتی نزدیک منزل خودمان رسیدم، دیدم استاد با عجله خود را به من رسانید و فرمود: چون در منزل ما بدان خرما علاقه نداشتید و میل نکردید به بازاررفتم و خرمای دلخواه شما را خریدم و سپس مقداری خرما که من دوست داشتم بیرون آورد و به من داد.

اساتید اخلاقی مرحوم کشمیری

استاد دیگری که حق بزرگی از لحاظ معنوی و عرفانی بر گردن ایشان داشت مرحوم آیة الله حاج شیخ مرتضی طالقانی پیر روشن ضمیر و عارف ژرف نگر حوزه نجف آن روزگار بود. مرحوم طالقانی در وجودمرحوم کشمیری استعدادی شگرف و نورانیتی قابل توجه برای رشد در تزکیه نفس و تصفیه باطن یافته بود و در طی سالیان متمادی پرورش و تربیت وی، درهای گران بهایی از وجود مستعد و بارور شاگرداستخراج کرد.

مرحوم کشمیری تقریرات دروس اخلاق شیخ مرتضی طالقانی را که حاصل سال ها تدریس مسایل اخلاقی و معنوی بود به رشته تحریر در آورده بود که متاسفانه در جریان هجرتش به ایران در مرز عراق توسط مامورین بعثی ربوده و ضبط شد.

دیگر استاد برجسته عرفانی مرحوم کشمیری عارف موحد و سالک دلسوخته مرحوم آقا سید هاشم حداد (1414 ق) بود که در کربلا اقامت و به شغل نعل سازی و آهنگری اشتغال داشت. مرحوم حدادخود از تلامذه برجسته و کامل مرحوم آقا سید علی قاضی بود و پس از وفات استاد به امر تربیت عده ای از سوخته دلان و سالکان همت گمارده بود، چگونگی آشنایی مرحوم کشمیری با مرحوم حداد از قول ایشان چنین نقل شده است:

... من در حوزه نجف روزانه یازده درس از کتاب های مختلف تدریس می کردم،روزی یکی از بزرگان که فعلا در قم سکونت دارند به پیشم آمد و گفت: یکی ازشاگردان آقای قاضی در کربلا است بیا به دیدنش برویم، با هم به کربلا رفتیم، ایشان فرمود: اجداد تو همه اهل معنی و معرفت بودند تو هم باید اهل معرفت باشی و از آن موقع با مرحوم حداد آشنا و مانوس شدیم، هر هفته یکبار به کربلا به دیدنش می رفتیم و اگر میسور نمی شد ایشان به نجف تشریف می آوردند.

استاد دیگر مرحوم کشمیری، آیة الله شیخ علی اکبری اراکی از اوتاد الهی و رجال گمنام و ناشناس بود، مرحوم کشمیری ایشان را چنین توصیف می کرد:

آقای اراکی مردی فاضل، عارف، قوی و صاحب ریاضت ولی در عین حال کتوم بودو احتمال علم بر اسم اعظم الهی بر وی بود، اصولا علما او را کمتر می شناختند وی گمنام و ناشناخته در میان حوزه و مردم باقی ماند، با این که قدرت باطنی بسیار محکم واتصال معنوی قوی داشت، وقت زیادی به اطرافیان نمی داد وقتی به خدمتش می رسیدیم، چیزی می فرمود و صحبت می کرد و بعد می فرمود: اذا فهمتم فانتشروا،اکثر علما او را نمی شناختند ولی به نظر من شخص بسیار قوی بود و من این ریاضت استخاره را از ایشان دارم.

دیگر استاد معنوی مرحوم کشمیری عارف ذاکر و سالک آقا سید افضل حسین هندی بود، محل سکونتش هندوستان بود و در اوقات خاصی برای زیارت به نجف اشرف می آمد، مرحوم کشمیری مدتی را از محضر وی استفاده کرده و اذکار و اوراد خاصی را با اجازه خاص از او گرفته بود، ایشان در باره استادش می فرمود:

... اهل ذکر و ورد بود ذکر مخصوصش 12000 مرتبه ذکر بسم الله الرحمن الرحیم بود مانند آهن باریک و محکم بود، اگر کسی از ایشان دستور ذکر می خواست می گفت با وجود امیرالمؤمنین چرا به من مراجعه می کنید، اهل باطن و تشخیص بود. روزی دونفر با هم عکس می انداختند ایشان فرمود آن یکی اهل بهشت و این دیگری اهل دوزخ است، باطن شناس بود و علم معرفة الرجال داشت، گاهی هم منبر می رفت....

استاد دیگر مرحوم کشمیری در ذکر و ریاضات شرعیه، عارف گمنام و اخلاقی کبیر حاج مستورشیرازی بود. در ذکر بسیار صبور و استوار و دید باطنی قوی داشت. او در یکی از حجره های مسجد سهله کوفه اقامت و از اجتماع و رفت و آمد دوری گزیده بود. مرحوم کشمیری در وصف این استاد می فرمود:

در مجالس صحبت می کرد و شبها را تا صبح به عبادت می گذرانید گاهی عرض می کردم آقا به شما در این حجره مسجد با این تنهایی سخت نمی گذرد، می فرمود: نه،من از خلق وحشت دارم و از تنهایی نمی ترسم، بدان اشخاصی که یاقت سلوک نداشتند اعتنایی نمی کرد. یکبار شخصی به حضور آقای حاج مستور رسید و درخواست ذکر کرد ایشان به کنایه مطلبی را فرمودند، یعنی اذکار واقعی برای تو تاثیری ندارد،من از ایشان حالات و کرامت های بسیاری دیده ام.

مرحوم کشمیری هم چنین اشخاص پرهیزکار و صاحبدل چندی را هم ملاقات و از هر کدام بهره ای وتوشه ای متناسب با استعداد درونی و ظرف وجودی خود گرفته بود، چنانکه از مرحوم آقا شیخ علی زاهد قمی، دستور خاص تلاوت قرآن و از آقا سید عبدالغفار مازندرانی - 1365 ق - استاد اخلاق حوزه علمیه نجف اشرف دستور ذکر یونسیه و از مرحوم شیخ محمدحسین کمپانی اصفهانی -1365ق-دستور قرائت سوره قدر و از آقا شیخ ذبیح الله قوچانی دستور زیارت قبرستان وادی السلام و ذکرمخصوص آنجا را گرفته بود.

الهامات و مکاشفات

مرحوم آیة الله سیدعبدالکریم کشمیری رحمه الله بر اثر استعداد ذاتی، مراقبات و ریاضات بسیار به درجات عالی از مقامات الهی دست یافته بود، چنان که الهامات باطنیه و حالات خارق العاده بسیاری داشت.

ایشان می فرمود:

روزی در منزل نشسته بودیم از بلندگوی مسجد نوار قرآن گذاشتند، پدرم گفت،عبدالکریم این قرآن برای چیست؟ گفتم یکی از علمای ایران وفات کرده است، سپس آرام به مادرم گفت، فردا نیز پدر وفات خواهد کرد و برای او قرآن خواهند گذاشت وهمین گونه نیز شد.

و نیز فرموده بود:

شخصی در نجف بنام شیخ مالک بود که در ظاهر به کسوت اهل علم نبود، ولی دارای بصیرت و معرفت باطنی بود. روزی به من گفت: من در وادی السلام زیارت امام حسین علیه السلام را می خوانم تو هم با من بیا و به من اقتدا کن، من هم قبول کردم وقتی که هم زمان زیارت عاشورا می خواندیم من کربلا را برای العین در مقابل خود می دیدم.

نیز می فرمود:

روزی با آقا سید مهدی قاضی طباطبائی فرزند استادم آقا میرزا علی قاضی رحمه الله درمسجد هندی نشسته بودیم. ایشان گفت: شما که در برخی امور ماهر و متبحر هستید،بگویید پدرم به من چه وصیتی کرده است؟ من بلافاصله به پشت بام مسجد رفتم وتاملی کرده و ذکری را بر زبان راندم. به دلم الهام شد که آقای قاضی به وی دونصیحت کرده است: اول اینکه هر روز خودت را به امیرالمؤمنین علیه السلام عرضه کن و دیگراینکه اگر فقر و فاقه به تو فشار آورد به قصد کمک مالی به منازل و بیوتات مراجع نرو.

نیز می فرمود:

شخصی از اهالی آمل که سخت مریض حال بود برای عمل جراحی به خارج ازکشور می بردند و من او را می دیدم که جنازه اش بر زمین افتاده، طولی نکشید که درگذشت و جنازه اش را به ایران آوردند.

نیز می فرمود:

احضار ارواح بارها در عراق و ایران برایم رخ داده است و بیشتر اوقات آقای قاضی و پدرم را می بینم که آن ها صحبت کرده و من گوش می دهم.

قدرت استخاره

مرحوم آیة الله کشمیری از معدود عارفانی بود که قدرت خارق العاده ای در امر «استخاره » داشت و آن بر اثر ریاضت خاص و مراقبت ویژه ای بود که از طریق استاد معنوی اش آیة الله شیخ علی اکبر اراکی رحمه الله به اواعطا شده بود، خود در این باره می فرمود:

در نجف اشرف، محضر استادم آقای اراکی رسیدم، ایشان دستور یک اربعین -شامل چهل روز روزه با سه بار قرائت سوره نور صبح و ظهر و شام - دادند، من دستورالعمل مزبور را از بیستم ماه شعبان شروع و در آخر ماه رمضان به پایان بردم، بعد در عالم رؤیا دیدم در ایوان طلای امیرالمؤمنین علیه السلام ایستاده ام و حضرت نوح علیه السلام باعمامه بزرگ بر سر، پشت سر امیرالمؤمنین علیه السلام قرار داشت، تسبیحی به طرف من انداخت. فردای آن شب در عالم خواب دیدم، مرحوم آیة الله العظمی سید ابوالحسن اصفهانی تسبیحی را به من دادند و بار سوم دیدم در کف دستم ماهی است که نور آن کم کم زیاد می شود و پس از این حالت استخاره در من پیدا شد به طوری که وقتی تسبیحی دستم می گرفتم آیه ای بدلم الهام می شد که در واقع جواب استخاره بود.

به تدریج آوازه استخاره های ایشان در نجف فزونی گرفت و چون از دو جهت به مراجع بزرگ وسادات محترم منسوب بود مردم به ایشان بسیار توجه می کردند به طوری که در ایامی که در مسجد شیره پزها - مسابک- به اقامه نماز جماعت اشتغال داشت، بسیاری برای گرفتن استخاره به ایشان مراجعه می کردند حتی می فرمود: گاهی در طول روز هفتصد و اندی استخاره برای مردم می گیرم.

نکته های عرفانی

نکته های اخلاقی و معنوی حاضر حاصل تجارب عملی و دستورات عرفانی مرحوم آیة الله کشمیری است که برای آشنایی با آرا و تقریرات عرفانی و روش معرفتی ایشان آن را می آوریم. در عین حال بایدتوجه داشت که عمل کردن بدین نکات بدون دستور و راهنمایی استاد و نظارت معنوی بهره مطلوب رانخواهد داشت و ممکن است سبب زیان های قلبی و روحی بسیاری شود.

1) قرائت ذکر یونسیه (1) در سجده و ادامه آن تا یکسال با بحث تجرد روح از جسم، اتصال به ارواح وباز شدن چشم برزخی می شود، گاهی برای مرحوم حداد سه روز تجرد برزخی روی می داد.

2) قرائت سوره انا فتحنا لک فتحا مبینا برای رفع حجاب ها بسیار خوب است.

3) ادعیه و اذکار ماثوره همه خوبند و لکن در دعاها از دعای یستشیر در صبح و شب و در اذکار از ذکریا حی و یا قیوم استفاده بیشتری برده ام.

4) تلاوت 400 مرتبه آیه نور (2) در حرم امام رضاعلیه السلام به نیت هدیه به امام علیه السلام بسیار مؤثر است.

5) قرائت یک حمد و یازده سوره توحید و هدیه آن برای ارواح مؤمنین بسیار مؤثر است.

6) در زمان هجوم گرفتاری ها و مشکلات قرائت سوره و یا ذکری به نیت هدیه به امام جواد حضرت محمدتقی علیه السلام مؤثر و مجرب است.

7) اثر دعاها و یا اذکار زمانی ظاهر می شود که یک حول (یکسال) کامل از استمرار آن بگذرد.

8) استاد ما آقای قاضی می فرمود: با تخلیه (ترک صفات رذیله و اخلاق نفسانی)، تحلیه و تجلیه هم بدنبالش ظاهر خواهد شد.

9) بهترین حالت برای سالک حالت سجده است، با اذکاری همچون ذکر یونسیه و یا ذکر امام کاظم علیه السلام: «فلیحسن العفو من عندک » که هیچ عملی همچون سجده سالک برای شیطان سخت و ناراحت کننده نیست.

10) مداومت بر قرائت سوره توحید باعث ازدیاد یقین می شود.

11) برای حدیث نفس ذکر تهلیل بسیار مؤثر است.

12) «مکاشفه » فرد ادنی از مشاهدات سالک است و زمانش نیز کوتاه ولی «معاینه » فرد اکمل آن ومدت زمانش نیز طولانی است و در این حالت سالک در واقع خود مشاهد را می بیند.

13) با انجام و مداومت عمل «مراقبه » نفی خواطر صورت می گیرد.

14) در میان ادعیه وارده قرائت ادعیه احتجاب: «یا من احتجب بشعاع نوره عن نواظر خلقه...» برای نورانیت قلب مؤثر و مجرب است.

15) حالت خلسه «جذبه و بیخودی » برای سالک خوب است، چنانکه آقای قاضی هم دارای خلسه های طولانی بودند، در خلسه بهتر است سالک نشسته و با چشمان بسته افکارش را از همه چیزدور و به حق تعالی مرتبط کرده و از هر نوع تعینی دور کند.

16) مفاهیمی چون عرش، کرسی، قلم، لوح و... همه یک چیزند لکن در هر مرحله از ظهور و جلوه قدرت و علم، اسم مخصوصی به خود می گیرند همانند نفس، روح، قلب و دل که همه مراتب عالی ودانی یک حقیقت واحدند.

17) قرائت 21 مرتبه آیة الکرسی در روز برای تقویت حافظه بسیار مؤثر است و مراد از آیة الکرسی سه آیه از سوره بقره است نه تنها یک آیه که برخی می گویند.

18) از آقای مرحوم حداد سؤال کردم: چرا ذکر یونسیه تا کلمه «کنت من الظالمین » است و تا آخر آیه ادامه ندارد؟ وی در جواب فرمود: «این قسمت از آیه وظیفه عبد است که به ظلم بر نفس خویش اعتراف کند، بقیه اش که نجات مؤمن از هم و غم است به خداوند مربوط می شود.

19) یک بار از مرحوم آقای قاضی درخواست کیمیا و راهنمایی رسیدن بدان را کردم ایشان فرمود: این ذکر را بسیار بگو «اللهم اغننی بحلالک عن حرامک و بفضلک عمن سواک » که این خود کیمیا است.

سرانجام عارف سترگ، فقیه گرانمایه و دانشور اخلاقی آیة الحق و العرفان حاج سید عبدالکریم رضوی کشمیری طاب ثراه در روز چهارشنبه بیستم ذیحجة الحرام 1419 ق - هجدهم فروردین 1378ش - بر اثر عارضه سکته مغزی روی در نقاب خاک کشید و روح ملکوتیش بسوی دیار محبوب پرواز کرد.پیکر مطهرش پس از تشییع باشکوه و اقامه نماز توسط آیة الله العظمی حاج شیخ محمدتقی بهجت فومنی غروی در مسجد شهید مطهری حرم مطهر حضرت معصومه علیها السلام بخاک سپرده شد، قدس الله نفسه و طیب الله رمسه.

پی نوشتها:

1) ذکر یونسیه آیه شریفه: «لا اله الا انت سبحانک انی کنت من الظالمین ».

2) آیه نور: «الله نور السموات والارض مثل نوره کمشکوة...».

« فرهنگی و مذهبی »

قبلي بعدي

نشانه‌های آشکارِ افول قدرت آمریکا؛ ایران…

20-08-1397 تعداد بازدید ها:222 در پرتو ولایت مدیر سایت

نشانه‌های آشکارِ افول قدرت آمریکا؛ ایران قوی و پیشرفته‌تر شده است

رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار هزاران نفر از دانش آموزان و دانشجویان: نشانه‌های آشکارِ افول قدرت آمریکا؛ ایران قوی و پیشرفته‌تر شده است حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز (شنبه) در آستانه ۱۳ آبان روز ملی مبارزه با استکبار در دیدار...

ادامه مطلب

آزادسازی خرمشهر با "تقوا" امکا…

02-03-1397 تعداد بازدید ها:334 در پرتو ولایت مدیر سایت

آزادسازی خرمشهر با "تقوا" امکان‌پذیر شد

رهبر معظم انقلاب: درس خرمشهر براى ما اين است؛ مبارزه ى مجدانه ى توأم با ايمان با پيروزى همراه است   مبارزه ی مجدانه ی توأم با ایمان، در همه ی مراحل با پیروزی همراه است. همیشه هم که جنگ نیست؛ این مبارزه در میدان های اقتصادی...

ادامه مطلب

متن پیام نوروزی مقام معظم رهبری به مناسب…

15-01-1394 تعداد بازدید ها:1003 در پرتو ولایت اسماعیلی

متن پیام نوروزی مقام معظم رهبری به مناسبت آغاز سال ۱۳۹۴

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در پیام نوروزی خطاب به ملت ایران، سال ۱۳۹۴ را سال «دولت و ملّت، همدلی و هم‌زبانی» نامگذاری کردند. متن پیام رهبر انقلاب اسلامی به شرح زیر است:

ادامه مطلب

نگاه امام راحل و رهبر انقلاب به تحریم ها…

03-12-1393 تعداد بازدید ها:1194 در پرتو ولایت اسماعیلی

نگاه امام راحل و رهبر انقلاب به تحریم های دشمنان

آغاز اسلام پیامبر اکرم و مومنان تازگرویده به ایشان، در شعب ابی طالب به محاصره اقتصادی در آمدند و این میراث گرانقدر به عنوان علامت اهل ایمان از نسل مومنین راستین، به نسل های آینده رسید و اینک ایران اسلامی به نشانه حقانیت خویش بیش...

ادامه مطلب

نامه رهبر معظم انقلاب به جوانان اروپا و …

02-11-1393 تعداد بازدید ها:807 در پرتو ولایت اسماعیلی

نامه رهبر معظم انقلاب به جوانان اروپا و آمریکای شمالی در پی حوادث اخیر فرانسه

در پی حوادث اخیر فرانسه و انتشار تصاویر توهین آمیز به مقدسات اسلامی در یک نشریه فرانسوی حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی، نامه مهمی خطاب به جوانان در اروپا و امریکای شمالی مرقوم کردند.

ادامه مطلب

چه توافق بشود و چه نشود، اسرائیل روز برو…

07-09-1393 تعداد بازدید ها:896 در پرتو ولایت اسماعیلی

چه توافق بشود و چه نشود، اسرائیل روز بروز ناامن‌تر خواهد شد

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح (پنج‌شنبه) در دیدار اعضای مجمع عالی بسیج و نمایندگان اقشار مختلف بسیج، احساس مسئولیت انسانی و الهی و بصیرت را دو پایه اصلی تفکر منطقی بسیج دانستند.

ادامه مطلب

امام حسین علیه السلام و عاشورا در کلام م…

23-08-1393 تعداد بازدید ها:1069 در پرتو ولایت اسماعیلی

امام حسین علیه السلام و عاشورا در کلام مقام معظم رهبری

ماجرای حسین بن علی علیه السلام حقیقتا موتور حرکت قرون اسلامی در جهت تفکرات صحیح اسلامی بوده است.

ادامه مطلب

20 جمله از رهبر انقلاب درباره ایام ماه‌…

03-08-1393 تعداد بازدید ها:1505 در پرتو ولایت اسماعیلی

 20 جمله از رهبر انقلاب درباره ایام ماه‌ محرم

در ایام فرارسیدن محرم الحرام و ایام عزاداری شهادت حضرت سیدالشهداء علیه‌السلام و یاران باوفای ایشان، بیست جمله‌ی برگزیده از رهبر انقلاب درباره عزاداری سیدالشهدا علیه‌السلام را برای شما آماده مطالعه کرده ایم.

ادامه مطلب

۷ اولویت کاری شورای عالی انقلاب فرهنگی

26-07-1393 تعداد بازدید ها:1120 در پرتو ولایت اسماعیلی

۷ اولویت کاری شورای عالی انقلاب فرهنگی

ضرورت پیگیری مصوبات تا حصول نتیجه کامل/ مکمل و تسهیل‌گر فعالیتهای فرهنگی خودجوش جوانان مؤمن و انقلابی باشید/ شتاب رشد علمی کشور نباید به هیچ بهانه‌ای کاهش یابد/دلبستگان فرهنگ دینی و انقلابی را امیدوار و معارضان را ناامید کنید/ ۳ عضو حقوقی به شورا اضافه...

ادامه مطلب

ده توصیه رهبر معظم درباره آداب نماز

25-07-1393 تعداد بازدید ها:1422 در پرتو ولایت اسماعیلی

 ده توصیه رهبر معظم درباره آداب نماز

یکی از توصیه های رهبر معظم انقلاب به جوانان در سال های متمادی تقویت ارتباط با خدا و انس با نماز و معنویت بوده است که پایگاه اطلاع رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله العظمی خامنه ای، برخی توصیه ها در گزیده...

ادامه مطلب
قبلي بعدي

میرزای شیرازی و حماسه تنباکو

01-12-1393 تعداد بازدید ها:1033 در محضر استاد اسماعیلی - avatar اسماعیلی

میرزای شیرازی و حماسه تنباکو

امام خمینی:ایشان با اینکه یک عقل بزرگ متفکر بود و در سامره اقامت داشت، در عین حالی که نظرشان آرامش و اصـلاح بـود، لکـن وقتی ملاحظه کردند برای کیان اسلام...

ادامه مطلب

نهضت سيّد شهداي جهان، حسين‌بن‌علي(ع) …

20-08-1393 تعداد بازدید ها:904 در محضر استاد اسماعیلی - avatar اسماعیلی

  نهضت سيّد شهداي جهان، حسين‌بن‌علي(ع) در مدار عقل و عدل بود

حضرت آیت الله جوادی آملی گفتند:آنچه از نهضت اسلامي در ايران اسلامي می‌بينيد و در ساير کشورها که به لطف الهي زمزمه بيداري آنها به گوش مي‌رسد، همه اينها محصول...

ادامه مطلب

مهدوی کنی از زبان مهدوی کنی

03-08-1393 تعداد بازدید ها:1124 در محضر استاد اسماعیلی - avatar اسماعیلی

مهدوی کنی از زبان مهدوی کنی

آنچه در پیش روی دارید، گفت و گویی است، با یکی از یاران کاروان سالار خورشید، که از زبان خود وی خواهید خواند، شرح ماجرا را که چگونه مردمان، زیر...

ادامه مطلب

زندگانی آیة الحق سید عبدالکریم کشمیری

25-07-1393 تعداد بازدید ها:1557 در محضر استاد اسماعیلی - avatar اسماعیلی

زندگانی آیة الحق سید عبدالکریم کشمیری

عارف نامور، سالک دلخسته، فقیه اصولی حضرت آیة الله حاج سید عبدالکریم رضوی کشمیری طاب ثراه که بیش از یک سال از عروجش گذشته است معروف تر از آن است...

ادامه مطلب

مزایا و خصایص اخلاقی آیه الله بروجردی

22-07-1393 تعداد بازدید ها:1266 در محضر استاد اسماعیلی - avatar اسماعیلی

مزایا و خصایص اخلاقی آیه الله بروجردی

با تشکراز حضرت عالی که مصاحبه با مجله ما را پذیرفتید،لطفا در زمینه یکی ازابعاد و ویژگیهای برجسته حضرت آیه الله العظمی بروجردی مطالبی را برای ما و خوانندگان عزیز...

ادامه مطلب

با افراطی گری زحمات بزرگان را از بین نب…

22-07-1393 تعداد بازدید ها:865 در محضر استاد اسماعیلی - avatar اسماعیلی

 با افراطی گری زحمات بزرگان را از بین نبرید

حضرت آیت الله مکارم شیرازی گفتند: مبادا افراطی گری موجب شود زحمات بزرگان از بین برود و تبلیغات منفی پیشرفت مکتب اهل بیت(ع) را خنثی کند.     به گزارش خبرگزاری «حوزه»...

ادامه مطلب

اسطوره های تقوا

22-07-1393 تعداد بازدید ها:1028 در محضر استاد اسماعیلی - avatar اسماعیلی

اسطوره های تقوا

      به دنبال برگزاری اولین اجلاس تهذیب و اخلاق در حوزه ی علمیه، که اقدامی شایسته در گسترش عطر معنویت و اخلاق و توجه روزافزون به تهذیب در حوزه های علمیه...

ادامه مطلب

27 آذر شهادت آیت اللّه دکتر مفتح، وحدت ح…

26-09-1392 تعداد بازدید ها:1354 در محضر استاد - avatar

27 آذر شهادت آیت اللّه دکتر مفتح، وحدت حوزه و دانشگاه

شهید مفتح بی تردید، عنصری بسیار فعال در مسائل اجتماعی و سیاسی بودند. فعالیت های ایشان در مسایل اجتماعی و سیاسی و آشنایی نزدیکشان با حوزه و دانشگاه سبب گردید...

ادامه مطلب

شهادت آیت الله دستغیب

19-09-1392 تعداد بازدید ها:2097 در محضر استاد - avatar

شهادت آیت الله دستغیب

 پدر بزرگوارش مرحوم، سید محمد تقی دستغیب، به سبب عشق وافری که به حضرت سیّد الشهدا، اباعبدللّه الحسین علیه السلام ، داشت و نیز به دلیل مقارن بودن زمان ولادت...

ادامه مطلب

8 صفر وفات جناب سلمان فارسی

19-09-1392 تعداد بازدید ها:1114 در محضر استاد - avatar

8 صفر وفات جناب سلمان فارسی

سلمان، که پیرو راستین پیامبر(ص) و حضرت علی(ع) بود، راه آنان را پیش گرفت و حتی وقتی فرماندار مدائن بود، ساده زیستی را رها نکرد. زهد و وارستگی سلمان از...

ادامه مطلب
قبلي بعدي

مهدويت از ديدگاه مذاهب اسلامى

24-07-1393 تعداد بازدید ها:1030 مهدویت اسماعیلی - avatar اسماعیلی

 مهدويت از ديدگاه مذاهب اسلامى

خداوند به كسانى از شما كه ايمان آورده و كارهاى شايسته انجام داده اند وعده مى دهد كه قطعا آنان را حكم ران روى زمين خواهد كرد ... و دين...

ادامه مطلب

مسئله‏ مولود حضرت مهدى(عج) موعود در ادب…

24-07-1393 تعداد بازدید ها:1058 مهدویت اسماعیلی - avatar اسماعیلی

 مسئله‏ مولود حضرت مهدى(عج) موعود در ادبيات اهل سنت

اعتقاد به امام مهدى (عج) و تولد آن حضرت در سحرگاه نيمه‏ ى شعبان سال (255 ه) مختص طايفه و گروه خاصى از مسلمانان نيست . بنابراين در اين نوشتار...

ادامه مطلب

مهدويت در اسلام و عهدين

24-07-1393 تعداد بازدید ها:956 مهدویت اسماعیلی - avatar اسماعیلی

 مهدويت در اسلام و عهدين

در عهدين، اميد بستن به جهاني روشن و نوراني که در آن آدمي بر همه خواست‌هاي خود کامياب و از گناهان پاک شود، آشکارا ديده ‌مي‌شود.

ادامه مطلب

وظایف منتظران

23-07-1393 تعداد بازدید ها:925 مهدویت اسماعیلی - avatar اسماعیلی

وظایف منتظران

هنگامی که به روایات و سخنان گهربار امامان معصوم علیهم السلام در مورد امام زمان(عج) رجوع می کنیم، به تکالیف و وظایفی برمی خوریم که برای شیعیان و دوستداران حضرتش...

ادامه مطلب
قبلي بعدي

ویژه نامه ماه شعبان

19-02-1395 تعداد بازدید ها:922 گنجینه معارف مدیر سایت - avatar مدیر سایت

ویژه نامه ماه شعبان

ماه شعبان ماه دعا و مناجات با خداست. ماه تهذیب و آمادگی برای ورود به رمضان است. اعمال و دعاهای فراوانی در این ماه وارد شده است. تولد امام حسین، امام سجاد، حضرت ابوالفضل و حضرت مهدی علیهم السلام در...

ادامه مطلب

ویژه مبعث حضرت رسول اکرم (صلی الله علیه …

15-02-1395 تعداد بازدید ها:1141 گنجینه معارف مدیر سایت - avatar مدیر سایت

ویژه مبعث حضرت رسول اکرم (صلی الله علیه و آله)

داستان بعثت پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله ماجرای بعثت حضرت پیامبر، با نقل های متفاوتی روایت شده است. چه سخنی رساتر و شیرین تر از بیان امام هادی علیه السلام که می فرماید: «هنگامی که محمد صلی الله علیه...

ادامه مطلب

دهم ربیع الثانی سالروز وفات کریمه اهل ال…

10-11-1393 تعداد بازدید ها:651 گنجینه معارف اسماعیلی - avatar اسماعیلی

دهم ربیع الثانی سالروز وفات کریمه اهل البیت حضرت فاطمه معصومه(س)

دهم ربیع الثانی سالروز وفات کریمه اهل البیت حضرت فاطمه معصومه(س) در شهر مقدس قم می باشد به همین منظور مقاله ای در مورد زندگانی آن بانوی گرامی در ادامه مطلب آماده کرده ایم.

ادامه مطلب

هشتم ربیع الثانی سالروز ولادت امام حسن ع…

09-11-1393 تعداد بازدید ها:662 گنجینه معارف اسماعیلی - avatar اسماعیلی

هشتم ربیع الثانی سالروز ولادت امام حسن عسکری (ع)

هشتم ربیع الثانی سالروز ولادت سراسر نور با سعادت امام حسن عسکری (ع) در مدینه منوره می باشد و در ادامه مطلب مختصری از زندگانی آن امام بزرگوار را متذکر می شویم.

ادامه مطلب

فضائل امام حسن عسکری(ع) از نگاه مخالفان…

10-10-1393 تعداد بازدید ها:860 گنجینه معارف اسماعیلی - avatar اسماعیلی

 فضائل امام حسن عسکری(ع) از نگاه مخالفان

هیچ کس در میان بنی هاشم جز ابو محمد شایسته مقام خلافت نیست، می‌دانی چرا؟ برای اینکه این جوان صاحب فضل ؛علم ،اخلاق جمیل ؛تقوی و زهد و عبادت است.

ادامه مطلب

برکات و اعمال ماه ربیع الاول

03-10-1393 تعداد بازدید ها:753 گنجینه معارف اسماعیلی - avatar اسماعیلی

  برکات و اعمال ماه ربیع الاول

 ماه "ربیع الاول" همانگونه كه از اسم آن پیداست بهار ماه ها مى باشد؛ به جهت اینكه آثار رحمت خداوند در آن هویداست . در این ماه ذخایر بركات خداوند و نورهاى زیبایى او بر زمین فرود آمده است .

ادامه مطلب

هفتم ماه صفر مصادف با ولادت امام موسی کا…

08-09-1393 تعداد بازدید ها:1132 گنجینه معارف اسماعیلی - avatar اسماعیلی

هفتم ماه صفر مصادف با ولادت امام موسی کاظم علیه السلام

هفتم ماه صفر، کوچه پس کوچه های روستای کوچک «ابواء»، ثانیه های بهشتی حضور موسی بن جعفر را به خود دید و به خود بالید از قدوم خجسته مولودی که آغوش حمیده خاتون را لبریز عطر ملکوت کرد.

ادامه مطلب

آداب و اعمال ماه صفر

04-09-1393 تعداد بازدید ها:806 گنجینه معارف اسماعیلی - avatar اسماعیلی

 آداب و اعمال ماه صفر

معروف است که صفر ماهی منحوس است. در چرایی منحوس بودن ماه صفر دلایلی از جمله رحلت پیامبر اکرم(ص)، شهادت امام حسن(ع) و امام رضا(ع) در این ماه را ذکر می کنند. همچنین ابتدای ماه صفر با ورود کاروان اسرا...

ادامه مطلب

با صحیفه سجادیه، «زبور آل محمد» آشنا شو…

28-08-1393 تعداد بازدید ها:1104 گنجینه معارف اسماعیلی - avatar اسماعیلی

 با صحیفه سجادیه، «زبور آل محمد» آشنا شویم

دوران امام سجاد علیه السلام، با توجه به برنامه های پیش گفته حضرت، طلیعه درخشش فرهنگ تشیع شمرده می شود و حدیث و دعا رونقی دیگر می یابد.

ادامه مطلب

شمه ‏ای از فضائل و مناقب امام سجاد علیه…

28-08-1393 تعداد بازدید ها:1014 گنجینه معارف اسماعیلی - avatar اسماعیلی

 شمه ‏ای از فضائل و مناقب امام سجاد علیه السلام

در روز چهار شعبان، 38 سال پس از هجرت رسول گرامی اسلام صلی الله علیه و آله فرزندی پاك از سلاله فاطمه زهرا علیها السلام در مدینة النبی به دنیا آمد...

ادامه مطلب
قبلي بعدي

طلبه های مسیحی چگونه کشیش می شوند؟

07-08-1393 تعداد بازدید ها:1465 ادیان و فرق اسماعیلی - avatar اسماعیلی

طلبه های مسیحی چگونه کشیش می شوند؟

گفت‌‌و‌گوی جالب خبرنگار حوزه با دو شخصیت مسیحی در رم: شما دنیای بسیار زیبا و جالبی دارید... به نظرم ایران، یک ماموریت اصلی در مورد اسلام دارد. 

ادامه مطلب

تاریخچه ظهور بهاییت از ابتدا تا الان در …

22-07-1393 تعداد بازدید ها:2372 ادیان و فرق اسماعیلی - avatar اسماعیلی

تاریخچه ظهور بهاییت از ابتدا تا الان در 1 دقیقه

      سید علی محمد باب خودش را به عنوان نائب خاص حضرت مهدی علیه السلام معرفی کرد و بعد از دریافتن سادگی مردم، ادعای بعدیش مبنی بر اینکه خودش همان مهدی...

ادامه مطلب

حسین الموید را بشناسید

22-07-1393 تعداد بازدید ها:2148 ادیان و فرق اسماعیلی - avatar اسماعیلی

حسین الموید را بشناسید

چندی است شبکه وهابی “نور” با اجرای پروژه ای تبلیغاتی مدعی شده که یکی از مراجع بزرگ شیعیان عراق، به مذهب اهل سنت گرویده است! این شبکه وهابی در قالب...

ادامه مطلب

توهم خلاقیت درشیطان پرستی

22-07-1393 تعداد بازدید ها:1329 ادیان و فرق اسماعیلی - avatar اسماعیلی

 توهم خلاقیت درشیطان پرستی

خلاقیت نوعی مرز شکنی و رفتن از راهی است که دیگران نرفته‌اند. جنبش شیطان پرستی، تمام هنجار شکنی‌های خود را با عنوان خلاقیت معرفی می‌کند: مدل مو، لباس، رفتار و...

ادامه مطلب
قبلي بعدي

روحانی شهید عبدالرضا ابراهیمی فر

02-07-1392 تعداد بازدید ها:1204 شهدا اسماعیلی - avatar اسماعیلی

روحانی شهید عبدالرضا ابراهیمی فر

در خاطرات او نقل شده: يكي از روزها كه او و دوستان همرزمش، مقابل هنگ ژاندارمري تجمع كرده بودند مورد حمله و تيراندازي مأموران رژيم قرار مي گيرند. در اين...

ادامه مطلب

روحانی شهید امیر بیگدلی

02-07-1392 تعداد بازدید ها:1495 شهدا - avatar

روحانی شهید امیر بیگدلی

با شروع جنگ تحميلي عليه نظام مقدس جمهوري اسلامي، او كه نمي‌توانست در مقابل هجوم دشمن غدّار و نيز سرنوشت جامعه بي‌اعتنا باشد، لذا تصميم گرفت به عنوان بسيجي مخلص...

ادامه مطلب

روحانی شهید مهدی شاطری

02-07-1392 تعداد بازدید ها:1619 شهدا - avatar

روحانی شهید مهدی شاطری

وي آخرين بار، جهت تبليغات به جبهه اعزام شد، سرانجام در تاريخ 4/12/73، در عمليات «كربلاي 5» و منطقه «شلمچه» به شهادت رسيد، اما پيكر مطهرش مفقود گرديد تا اينكه...

ادامه مطلب

روحانی شهید علی اصغر لطیفی

02-07-1392 تعداد بازدید ها:1317 شهدا - avatar

روحانی شهید علی اصغر لطیفی

ما به حق هر چه داريم از شهداي اسلام داريم، از فداكاري و ايثار كردن خونشان داريم؛ آنهايي كه براي احيا و بقاء اسلام حقيقي جنگيدند و جان خود را...

ادامه مطلب

روحانی شهید محمدصادق فتحعلی

01-07-1392 تعداد بازدید ها:1136 شهدا - avatar

روحانی شهید محمدصادق فتحعلی

شهيد فتحعلي پس از آزادي از زندان و پيروزي انقلاب اسلامي با راهنمايي‌هاي آيت الله مدني موفق به اخذ ديپلم شد و به جهت علاقه‌ي فراوان به فراگيري علوم ديني...

ادامه مطلب

بنرهای شهدای روحانی گنبدکاووس

01-07-1392 تعداد بازدید ها:2067 شهدا - avatar

بنرهای شهدای روحانی گنبدکاووس

بنرهای شهدای روحانی گنبدکاووس در ادامه مطلب آماده شده است.

ادامه مطلب

روحانی شهیدر حسن وکیل آزاد

31-06-1392 تعداد بازدید ها:1369 شهدا - avatar

روحانی شهیدر حسن وکیل آزاد

از آنجايي كه از هوش و استعداد بالايي برخوردار بود، خيلي زود مورد توجه استادان و همكلاسي‌هايش قرار گرفت. وي مدتي نيز در مدرسه‌ي «شهيد حقاني» قم به تحصيل پرداخت...

ادامه مطلب

حدیث

امام مهدی (سلام الله علیه) : أكثِرُوا الدُّعاءَ بِتَعجيلِ الفَرَجِ فَإِنَّ ذلِكَ فَرَجُكُم. براى تعجيل در فرج بسيار دعا كنيد، كه مايه گشايش در كار شما است. كمال الدّين - ص 485

تصاویر برگزیده

بدون تصویر

لینک های مفید

 

 

http://sms.ismc.ir/LoginPage.aspx?ReturnUrl=%2f%3fm%3dQuickSms&m=QuickSms

 

کتابخانه

موقعيت بينندگان

 

اوقات شرعی