• تاویل کهیعص و ارتباط آن با واقعه کربلا

 • پذیرش سراسری حوزه‌­ علمیه منتظریه عج شهرستان گنبد کاووس

 • مردم چگونه از ظهور حضرت بقیه الله (عج) اطلاع پیدا می کنند؟

 • شهادت امام هادی ع

قبلي بعدي

برنامه امتحانی تجدیدی نیم سال دوم 98-97

2019-06-23 تعداد بازدید ها:454 مقالات مدیر سایت

برنامه امتحانی تجدیدی نیم سال دوم 98-97

برنامه امتحانی تجدیدی نیم سال دوم 98-97 معاونت آموزش

ادامه مطلب

پذیرش سراسری حوزه‌­ علمیه منتظریه عج شهرستان گنبد کاووس

2019-03-10 تعداد بازدید ها:484 مقالات مدیر سایت

پذیرش سراسری حوزه‌­ علمیه منتظریه عج شهرستان گنبد کاووس

بسمه تعالی پذیرش سراسری  حوزه‌­ علمیه منتظریه عج شهرستان  گنبد کاووس   برای سال تحصیلی 99-98  با یاری خداوند متعال و در ظّل توجهات حضرت ولی عصر(عج)  حوزه‌­ علمیه منتظریه عج از برادران واجد شرایط برای تحصیل در حوزه­‌های علمیه ثبت نام می‌­نماید؛  تاریخ...

ادامه مطلب

ویژه نامه شهادت امام هادی

2019-03-10 تعداد بازدید ها:415 مقالات مدیر سایت

ویژه نامه شهادت امام هادی

سوم رجب مصادف است با سالروز شهادت امام هادی (ع)، پیشوای دهم شیعیان در ماه ذی الحجه سال 212 ه.ق در شهر صریا (نزدیک مدینه) دیده به جهان گشود. پدر ایشان حضرت امام محمدتقی جوادالائمه علیه السلام و مادرشان بانویی...

ادامه مطلب

ویژه نامه شهادت امام حسن عسکری

2018-11-15 تعداد بازدید ها:404 مقالات مدیر سایت

ویژه نامه شهادت امام حسن عسکری

نحوه شهادت امام حسن عسگری (ع)   شهادت امام حسن عسگری (ع) روز هشتم ربیع الاول سال 260 هجری، روز دردآلودی برای شهر سامرا بود؛ زیرا خبر شهادت امام عسکری در عنفوان جوانی همه جا را فرا گرفت. بازارها تعطیل شد و توده...

ادامه مطلب

راه حلی از قرآن: چگونه فرزند خوب تربیت کنیم؟

2018-11-13 تعداد بازدید ها:381 تهذیب مدیر سایت

راه حلی از قرآن: چگونه فرزند خوب تربیت کنیم؟

راه حلی از قرآن: چگونه فرزند خوب تربیت کنیم؟ حوزه/ در تاریخ آمده است: زمانى قحطى مدینه را فرا گرفت، روزى حضرت فاطمه ‏علیها السلام مقدارى نان و گوشت خدمت پیامبر آورد. پیامبر صلى الله علیه وآله پرسید: در زمان قحطى...

ادامه مطلب

پنجم ربیع الاول، یادآور وفات حضرت سکینه علیهاالسلام

2018-11-13 تعداد بازدید ها:407 تهذیب مدیر سایت

پنجم ربیع الاول، یادآور وفات حضرت سکینه علیهاالسلام

پنجم ربیع الاول، یادآور وفات حضرت سکینه علیهاالسلام یکی از بانوان بافضیلت، و از ستارگان درخشان آسمان علم و ادب و عفت می باشد. او پرورش یافته پدری چون امام حسین علیه السلام و مادری فداکار چون رباب، و تحت...

ادامه مطلب

نشانه‌های آشکارِ افول قدرت آمریکا؛ ایران قوی و پیشرفته‌تر شده است

2018-11-11 تعداد بازدید ها:467 در پرتو ولایت مدیر سایت

نشانه‌های آشکارِ افول قدرت آمریکا؛ ایران قوی و پیشرفته‌تر شده است

رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار هزاران نفر از دانش آموزان و دانشجویان: نشانه‌های آشکارِ افول قدرت آمریکا؛ ایران قوی و پیشرفته‌تر شده است حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز (شنبه) در آستانه ۱۳ آبان روز ملی...

ادامه مطلب

برکات و اعمال ماه ربیع الاول

2018-11-11 تعداد بازدید ها:381 مقالات مدیر سایت

برکات و اعمال ماه ربیع الاول

برکات و اعمال ماه ربیع الاول ماه "ربیع الاول" همانگونه كه از اسم آن پیداست بهار ماه ها مى باشد؛ به جهت اینكه آثار رحمت خداوند در آن هویداست . در این ماه ذخایر بركات خداوند و نورهاى زیبایى او بر...

ادامه مطلب

رحلت پیامبر اکرم (ص) و شهادت امام مجتبی (ع)

2018-11-06 تعداد بازدید ها:315 مقالات مدیر سایت

رحلت پیامبر اکرم (ص) و شهادت امام مجتبی (ع) بسم الله الرحمن الرحيم صلي الله عليك يا رسول الله و علي آل بيتك الطاهرين ۲۸ماه صفر سالروز رحلت سيد انبياء و برترين آفريده خدا محمد مصطفي (صلي الله عليه و اله و سلم)...

ادامه مطلب

ویژه نامه محرم

2018-09-14 تعداد بازدید ها:456 تهذیب مدیر سایت

ویژه نامه محرم

نسب امام حسین علیه السلام رهبر نهضت عظیم عاشورا از تباری است که نسل در نسل جزو انبیا و اولیای الهی بوده اند. پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله وسلم در توصیف این خاندان می فرمایند: «ما اهل بیت از...

ادامه مطلب
سلمان، که پیرو راستین پیامبر(ص) و حضرت علی(ع) بود، راه آنان را پیش گرفت و حتی وقتی فرماندار مدائن بود، ساده زیستی را رها نکرد. زهد و وارستگی سلمان از ایمان عمیق او سرچشمه می گرفت; زیرا هر کس ایمان قویتر داشته باشد، از جاذبه های دنیوی آزادتر است.

Register to read more...

 پدر بزرگوارش مرحوم، سید محمد تقی دستغیب، به سبب عشق وافری که به حضرت سیّد الشهدا، اباعبدللّه الحسین علیه السلام ، داشت و نیز به دلیل مقارن بودن زمان ولادت این کودک با ایّام جان سوز شهادت امام حسین علیه السلام ، نام او را«عبدالحسین» برگزید.


Register to read more...

شهید مفتح بی تردید، عنصری بسیار فعال در مسائل اجتماعی و سیاسی بودند. فعالیت های ایشان در مسایل اجتماعی و سیاسی و آشنایی نزدیکشان با حوزه و دانشگاه سبب گردید به اهمیت وحدت حوزه و دانشگاه پی ببرند. مقاله ایشان تحت عنوان «وحدت مسجد و دانشگاه» که در سال های حدود 1340 در نشریه مکتب اسلام چاپ شده است، به خوبی نشان دهنده نوع تفکر و تلاش علمی استاد در زمینه ایجاد این وحدت می باشد.


Register to read more...

 

 

 

به دنبال برگزاری اولین اجلاس تهذیب و اخلاق در حوزه ی علمیه، که اقدامی شایسته در گسترش عطر معنویت و اخلاق و توجه روزافزون به تهذیب در حوزه های علمیه بود، پیام حوزه نیز هم زمان با انتشار شماره دوازدهم خود، اولین کتاب پیام حوزه با عنوان راه وصال را به سالکان الی الله تقدیم کرد.


 

در این شماره نیز، مقاله ی حاضر را که گلچینی است از سرگذشت علمای عظیم الشان حوزه، و از سویی نشان از اهمیت و جایگاه رفیع مرجعیت و از سوی دیگر گواهی بر تقوا و خداخواهی و دقت و حزم آنان در قبول مسئولیت های الهی است، تقدیم خوانندگان می کند.

پیام حوزه

مقدمه

ریاست، در فرهنگ اسلام، شعبه ای از دنیااست و همان سان، قابل ارزیابی است، لذا عشق به ریاست، تعلق و وابستگی و محبت به زعامت، نکوهیده است، نه اصل آن.نفس مرجعیت و ریاست، بهترین ابزار ترویج دین و خدمت به بندگان خدا، و ادامه ی راه انبیا و اولیا ( علیهم السلام) است. منظور این مقال، طرح پرهیز از دنیاپرستی است نه گریز از مسئولیت دینی. برای توضیح بیش تر، گزیده ای از سخن علامه ی مجلسی (ره) در این باره نقل می شود: ریاست، انواع گوناگونی دارد، برخی قابل ستایش است و بعضی مورد نکوهش. از نوع ستوده، آن ریاستی است که خدای تعالی به خواص خلق اش که عبارت اند از انبیا و اوصیا ( علیهم السلام) داده است تا به هدایت و ارشاد خلایق و دفع فساد از آنان، بپردازند. و از آن جا که اینان معصوم اند، مشمول عنایات و تأییدات ربانی و مصون از اغراض دنیوی و اهداف دنی هستند. انگیزه ی اینان از طلب ریاست، چیزی جز دل سوزی برای مردم و نجات آنان از مهالک دنیا و آخرت نیست، چنان که حضرت یوسف (ع) می فرماید: (اجعلنی علی خزائن الارض انی حفیظ علیم) . (1) یعنی: یوسف (ع) گفت: «مرا سرپرست خزاین سرزمین (مصر) قرار ده، که نگهدارنده و آگاه ام .

... و از جمله ریاست هایی که به دو بخش تقسیم می شود، تصدی مقام فتوا و تدریس است.

هر که اهلیت این امور را دارد، از روی علم سخن می گوید، پیرو کتاب و سنت است و انگیزه اش، هدایت و آموزش مردم است، او، به حق و شایسته است و ممکن است قبول ریاست بر او، واجب عینی یا کفایی باشد.

هر که شایستگی این امور را ندارد، و آیات و روایات را نفهمیده، به رأی خود تفسیر می کند و بی علم، فتوا می دهد، از کسانی است که خدای سبحان در باره ی آنان فرموده است: (قل هل ننبئکم بالاخسرین اعمالا الذین ضل سعیهم فی الحیاه الدنیا و هم یحسبون انهم یحسنون صنعا) . (2) یعنی: بگو آیا به شما خبر دهیم که زیان کارترین مردم در کارها، چه کسانی هستند؟ آن ها که تلاش شان در زندگی دنیا، گم و نابود شده، با این حال می پندارند کار نیک انجام می دهند .

خلاصه آن که، ریاستی که به انگیزه و هدفی صحیح و جهتی شرعی باشد، ستوده و پسندیده است، و اگر همراه با اغراض و اهداف پلید و جهات غیر شرعی باشد، نکوهیده است. و اخباری که از ریاست مذمت می کند، یا بر یکی از این موارد ناحق، حمل می شود، یا بر جایی که هدف، نفس ریاست و سلطه جویی است» (3).

آیه الله سید حسین کوه کمری (ره)

مرحوم آیه الله سید حسین کوه کمری که از شاگردان صاحب جواهر و مجتهدی مشهور بود و حوزه ی درسی معتبری داشت، هر روز طبق معمول، در ساعت معین، برای تدریس خارج فقه و اصول به یکی از مسجدهای نجف می آمد. روشن است که تدریس خارج فقه و اصول، مرحله ای حساس، و مقدمه ی مرجعیت است.

روزی سید از جایی برمی گشت و نیم ساعت بیش تر به وقت درس باقی نمانده بود، فکر کرد در این وقت کم اگر بخواهد به خانه برود، به کاری نمی رسد، بهتر است به محل درس برود، به آن جا رفت، هنوز شاگردان اش نیامده بودند، ولی دید در گوشه ای از مسجد، شیخ ژولیده ای با چند شاگرد نشسته و تدریس می کند. مرحوم سیدحسین، درس او را گوش کرد، با کمال تعجب احساس کرد که این شیخ ژولیده، بسیار محققانه بحث می کند، روز دیگر راغب شد زودتر برود و به تدریس او گوش کند، نشست و گوش فرا داد و بر اعتقاد روز پیش اش افزوده گشت. این کار، چند روز تکرار شد و برای مرحوم سید، یقین حاصل شد که این شیخ از وی فاضل تر است و او از درس این شیخ استفاده می کند و اگر شاگردان اش به درس این شخص حاضر شوند، بهره ی بیش تری خواهند برد.

... روز دیگر که شاگردان اش آمدند و جمع شدند، گفت: «رفقا! امروز می خواهم مطلب تازه ای به شما بگویم. آن شیخ که در آن گوشه با چند شاگرد نشسته، برای تدریس، شایسته تر از من است و خود من هم از او استفاده می کنم، همه با هم می رویم به درس او» . و از آن روز در حلقه ی شاگردان شیخ ژولیده درآمد و این شیخ همان است که بعدها به نام حاج شیخ مرتضی انصاری، استاد المتأخرین، معروف شد. (4)

شیخ انصاری و سعید العلماء

مرحوم صاحب جواهر، در روزهای آخر زندگی اش که در اثر شدت بیماری امیدی به زندگی نداشت، دستور داد مجلسی تشکیل شود که همه ی عالمان طراز اول نجف، در آن شرکت کنند.

آن مجلس، بی حضور شیخ انصاری، تشکیل شد. صاحب جواهر فرمود: شیخ مرتضی را نیز حاضر کنید ! پس از جست وجو و تفحص، دیدند شیخ در گوشه ای از حرم شریف امیرالمؤمنین (ع) رو به قبله ایستاده و برای شفای صاحب جواهر دعا می کند. پس از دعا، شیخ را به آن مجلس هدایت کردند .

صاحب جواهر، شیخ را بر بالین خود نشاند و دست اش را گرفته بر روی قلب خود نهاد و گفت : «الان طاب لی الموت» اکنون مرگ بر من گوارا است. سپس به حاضران سفارش کرد: «هذا مرجعکم من بعدی» این مرد پس از من مرجع و رهبر شما خواهد بود. و به شیخ گفت: «از احتیاطات خود بکاه و بسیار سخت گیر مباش! زیرا که دین اسلام دینی سهل و آسان است» .

مجلس پایان یافت و پس از اندکی، پرنده ی روح صاحب جواهر به دیار قدس پر کشید و نوبت شیخ مرتضی رسید که مرجعیت امت را بر عهده بگیرد، اما او با این که ده ها مجتهد مسلم، اعلمیت اش را تصدیق کردند، از صدور فتوا و قبول مرجعیت، خودداری ورزید و به سعید العلماء مازندرانی (م حدود 1270 ق) که در ایران به سر می برد و شیخ قبلا در کربلا با وی هم درس بود و در آن هنگام او را بر خود ترجیح می داد نامه ای بدین مضمون نوشت: هنگامی که شما در کربلا بودید و با هم از محضر شریف العلماء استفاده می بردیم، استفاده و فهم تو، بیش از من بود، اینک سزاوار است به نجف آمده و این امر را عهده دار شوی.

سعید العلماء در جواب نوشت: آری، لیکن شمادر این مدت، در حوزه، مشغول تدریس و مباحثه بوده اید و من در این جا، گرفتار امور مردم، و شما در این مسئله از من سزاوارترید.

شیخ، پس از رسیدن جواب نامه، به حرم مطهر حضرت علی (ع) مشرف شده و از آن امام بزرگ خواست که وی را در این امر خطیر کمک کرده و از لغزش مصون بدارد. (5)

گریه ی شیخ انصاری

خادم حرم مطهر امیرالمؤمنین (ع) می گوید: طبق معمول، ساعتی قبل از طلوع فجر، برای روشن کردن چراغ ها، به حرم مشرف شدم، ناگهان از طرف پایین پای قبر حضرت امیر (ع) صدای گریه ای جانکاه و ناله ای سوزناک به گوش ام رسید. بسیار در شگفت شدم، خدایا این صدای کیست؟ این گریه ی جان سوز از کجااست؟ عادتا این وقت شب، زوار به حرم مشرف نمی شوند و....

آهسته آهسته پیش رفتم تا ببینم قضیه چیست، ناگهان دیدم شیخ انصاری، صورت بر ضریح مقدس نهاده و چونان مادر جوان مرده می گرید و به زبان دزفولی با سوز و گداز، خطاب به امام علی (ع) عرض می کند: «آقای من! مولایم! ای اباالحسن! یا امیرالمؤمنین! این مسئولیتی که اینک بر دوش ام آمده، بس خطیر است و مهم، از تو می خواهم که مرا از لغزش و اشتباه و عدم عمل به وظیفه، مصون بداری و در طوفان های حوادث ناگوار، همواره راهنمایم باشی، و گرنه از زیر بار مرجعیت فرار خواهم کرد و آن را نخواهم پذیرفت» . (6)

حزم در قبول مسئولیت

مرحوم سید محمد فشارکی، از بزرگ ترین شاگردان میرزای شیرازی و استاد حاج شیخ عبدالکریم حائری است. مرحوم حائری می گوید: من از استاد خود، آیه الله فشارکی شنیدم که فرمود: آن هنگامی که میرزای شیرازی اول درگذشتند، رفتم منزل، دیدم مثل این که در دل ام یک نشاطی هست، هر چه اندیشیدم جای نشاطی نبود، میرزای شیرازی در گذشته، استاد و مربی من بوده .. . مدتی اندیشیدم ببینم کجا خراب شده، این نشاط مال چیست؟ بالاخره به این نتیجه رسیدم که شاید نشاط از این است که همین روزها من مرجع تقلید می شوم. بلند شدم رفتم حرم و از حضرت خواستم که این خطر را از من رفع کند؛ گویا حس می کنم که تمایل به ریاست دارم.

ایشان تا صبح در حرم به سر می برد و صبح وقتی برای تشییع جنازه می آید، او را با چشمانی پر التهاب می بینند و معلوم بوده که همه ی شب را مشغول گریه بوده است و بالاخره تلاش کرد و زیربار ریاست نرفت. (7)

مشاوره در اعلمیت

مرحوم آیه الله سیداحمد زنجانی (ره) می نویسد: فرزند مرحوم سید محمد فشارکی قدس سره فرموده است: بعد از وفات میرزای شیرازی بزرگ، پدرم توسط من به مرحوم آقامیرزا محمد تقی شیرازی پیغام داد که «اگر شما خود را اعلم از من می دانید بفرمایید تا من زن و بچه ام را، در امر تقلید، به شما ارجاع دهم و اگر مرا اعلم می دانید شما خانواده ی خود را در مسئله ی تقلید، به من ارجاع دهید» .

هنگامی که این پیام را به میرزا رساندم، تاملی کرده و فرمود: «خدمت آقا عرض کنید که آقا خودشان، چه گونه می دانند؟» . من این سؤال را، که به منزله ی جواب بود، خدمت پدرم عرض کردم. پدرم فرمود: «برو عرض کن که: شما در اعلمیت، چه چیز را میزان و معیار می دانید؟ اگر دقت نظر، میزان باشد، شما اعلم اید، و اگر فهم عرفی معیار باشد، من اعلم ام.» .

من، دو باره این پیام را به میرزا رساندم. ایشان باز تاملی کرده و فرمودند: «خودشان کدام یک از این دو را میزان قرار می دهند؟» .

من بازگشتم و این جواب را که سؤال بود، ابلاغ کردم. آقا تاملی کرد و فرمود: «بعید نیست که دقت نظر، میزان و ملاک اعلمیت باشد. آن گاه فرمود که همگی از میرزای شیرازی تقلید کنیم» . (8)

لوازم مرجعیت

هنگامی که برای قبول مرجعیت، به آیه الله سید محمد فشارکی (ره) مراجعه کردند، فرمود : «من، شایسته ی مرجعیت نیستم؛ زیرا، ریاست شرعی، به جز علم فقه و شناخت احکام، امور دیگری از قبیل آگاهی از مسایل سیاسی و شناختن موقعیت امور جاری و موضع گیری های درست در هر کار را نیز لازم دارد و اگر من در این کار دخالت کنم، به تباهی کشیده می شود.برای من، غیر از تدریس، کار دیگری جایز نیست» .

و بدین گونه این عالم نفس کشته، مردم را به میرزا محمد تقی شیرازی ارجاع می دهد. (9)

شیخ محمد ابراهیم کلباسی (ره)

در احوال شیخ محمد ابراهیم کلباسی خراسانی (اصفهانی) نوشته اند که می فرمود: نمی خواستم رساله بنویسم، لیکن میرزای قمی ؛ حکم کرد که باید رساله بنویسی و فتوای خود را باز گویی ! من در پاسخ گفتم: «بدن ام، طاقت جهنم ندارد، ولی سرانجام به اصرار وی رساله نوشتم. (10)

سخنی از مرحوم ملاصالح مازندرانی (ره)

انما تصلح الرئاسه لمن یکون حکیما علیما شجاعا عفیفا سخیا عادلا فهیما ذکیا متواضعا رقیقا رفیقا حییا سلیما صبورا شکورا قنوعا ورعا وقورا حرا عفوا مؤثرا مسامحا صدیقا وفیا شفیقا مکافیا متوددا متوکلا عابدا زاهدا موفیا محسنا بارا فائزا بجمیع اسباب الاتصال بالحق متجنبا عن جمیع اسباب الانقطاع عنه. (11)

آیه الله سید صدرالدین صدر

مرحوم آیه الله صدر پدر امام موسی صدر ومرحوم آیه الله سید رضا صدر یکی از سه مرجعی بود که پس از آیه الله حائری و پیش از آیه الله بروجردی، حوزه ی مقدس قم را اداره می کردند . هنگامی که آیه الله بروجردی به قم آمدند، ایشان محل اقامه ی نماز جماعت خود را به مرحوم بروجردی واگذار کرد و خود از زعامت و ریاست تا حدود زیادی کناره گیری کرد و در بیان فلسفه ی این کار، این آیه ی شریفه را می خواند: (12) (تلک الدار الاخره نجعلها للذین لایریدون علوا فی الارض و لافسادا والعاقبه للمتقین) . (13)

محدث قمی (ره)

هنگامی که محدث قمی در مشهد اقامت داشت، ماه رمضانی در مسجد گوهرشاد منبر می رفت. مرحوم آخوند ملا عباس تربتی (14) که از علمای ابرار و روحانیان پارسا بود از تربت حیدریه به مشهد آمد تا در ماه رمضان از منبر حاج شیخ عباس قمی استفاده کند.

ملا عباس تربتی با محدث قمی سابقه ی دوستی داشتند و با همدیگر صمیمی بودند. یک روز محدث قمی از بالای منبر چشم اش به ملا عباس می افتد که در گوشه ای از مجلس پرجمعیت وی نشسته و به سخنان وی گوش می دهد.

همان وقت می گوید: «ای مردم! آقای حاج آخوند تشریف دارند، از ایشان استفاده کنید و با آن کثرت جمعیت که برای او آمده بودند و مهیای استماع از وی بودند، از منبر به زیر می آید و از آخوند می خواهد که تا آخر ماه رمضان به جای ایشان در حضور آن جمعیت منبر برود و خود در آن ماه، دیگر منبر نرفت» .

غلام همت آن ام که زیر چرخ کبود 
زهر چه رنگ تعلق پذیرد آزاد است (15)

میرزا حبیب الله رشتی

میرزای رشتی، مجتهدی بود عامل و وارسته و متقی و متواضع و به علت زهد کم نظیر و پرهیز از شهرت طلبی، هیچ گاه به دنبال عناوین و مقامات ظاهری دنیا نمی رفت و حتی از پذیرفتن سهم امام (ع) خودداری می کرد.

ویژگی های آن مرحوم موجب شد که بیش تر مردم، پس از آن که شیخ حسن نجم آبادی تهرانی، مرجعیت را بعد از شیخ انصاری به دلیل داشتن وسوسه در مقام استنباط نپذیرفت، این گونه فکر کنند که مرجعیت عام، به وی منتقل خواهد شد، ولی با این وصف، چون میرزای شیرازی در آن عصر، اصلح و دارای سیاست و مدیریت خاص بود، عالمان بزرگ، او را برای مرجعیت برگزیدند و میرزای رشتی هم به این جهت اعتراف داشت و لذا خود او مرجعیت میرزای شیرازی رامورد تأیید قرار داد. (16) بسیاری از علما، از هر کاری که اندک شائبه ریاست غیرالهی داشت، اجتناب می کردند تا در شبهات و محرمات نیفتند.

شیخ عبدالکریم ایروانی استاد میرزا حبیب الله رشتی علاوه بر تشخیص علمی، آن قدر اهل مراقبت بود که از امامت مسجد هم دست شست و خودش بعدها علت را چنین شرح می داد: در آغاز تحصیل، مرا به امامت مسجدی فرا خواندند. چند روز رفتم و دریافتم که شمار نمازگزاران روز به روز کم تر می شود. از کم شدن آنان غمگین شدم، با خود اندیشیدم که در این نماز، رضایت خداوند متعال حاصل نشده است و از آن پس، امامت را ترک کردم.

حسن ختام مقال را سخن امیر سخن، حضرت علی (ع) قرار می دهیم که:

الدنیا کلها جهل الا مواضع العلم؛ والعلم کله حجه الا ما عمل به، والعمل کله ریاء الا ما کان مخلصا؛ والاخلاص علی خطر حتی ینظر العبد بما یختم له.

همه ی دنیا، نادانی است مگر جایگاه های دانش؛ و علم و دانش همه اش، حجت و دلیل خدا، علیه انسان است به جز آن مقداری که بدان عمل شود؛ و به جز اعمال خالص، همه ی کارها ریا است، و اخلاص در معرض خطر است تا عاقبت کار روشن شود.

پی نوشت ها:

1 12 (یوسف): .55

2 18 (کهف): 103 و . 104

3 بحارالانوار، ج 73، صص 147146؛ هم چنین ر ک: الحیاه، ج 2 ، ص 390؛ سفینه البحار، ج 1 ، ص . 492

4 مکاسب، تصحیح کلانتر، ج 1، ص 150؛ مقدمه ی عدل الهی، ص . 347

5 زندگانی و شخصیت شیخ انصاری، صص 74 73 ؛ نیز ر ک: الکلام یجر الکلام، ج 1 ، ص . 127

6 مکاسب، ج 1، ص 123 ، مقدمه .

7 یادنامه ی شهید قدوسی، ص . 203

8 الکلام یجر الکلام، ج 1، صص . 263262

9 بیدارگران اقالیم قبله، صص 127126 ؛ فوائد الرضویه، ص . 594

10 ریحانه الادب، ج 5 ، ص 43 ؛ قصص العلماء، ص 118 ؛ فوائد الرضویه، ص 10 ؛ بیدارگران اقالیم قبله، ص . 214

11 تحفه العالم فی شرح خطبه المعالم، ج 2 ، ص . 157

12 مجله ی نور علم، شماره ی 7، ص . 79

13 28 (قصص): . 82

14 برای آگاهی بیش تر رجوع شود به: فضیلت های فراموش شده.

15 حاج شیخ عباس قمی، مرد تقوا و فضیلت، صص 28 . 29

 

 

 

حضرت آیت الله مکارم شیرازی گفتند: مبادا افراطی گری موجب شود زحمات بزرگان از بین برود و تبلیغات منفی پیشرفت مکتب اهل بیت(ع) را خنثی کند. 


 

 به گزارش خبرگزاری «حوزه» این مرجع تقلید عصر امروز در مراسم افتتاحیه دوره جدید مرکز آموزش تخصصی شیعه شناسی با تبریک فرا رسیدن عید سعید غدیر، اظهار داشتند: اخیرا کلمات مرحوم علامه امینی را در جلد دوم الغدیر مطالعه می کردم؛ حسان بن ثابت از صحابی به شمار می رود و این برادران اهل سنت حرف های صحابی را معتبر می دانند و از سوی دیگر شاعر نزدیک پیامبر(ص)  بوده است و وی اشعار بسیاری در خصوص غدیر و فتح خیبر داشته است.

ایشان با بیان این که از اشعار حسان بن ثابت مشخص می شود که یکی از مهم ترین ویژگی های حضرت علی(ع) این بود که در صحنه های مختلف به ویژه قضایای بدر، احد و خیبر کسانی که جرات نمی کردند وارد میدان شوند ایشان به مقابله با دشمنان برمی خواست، تصریح کردند: ضربه حضرت علی(ع) به امر بن عبدود در جنگ احزاب موجب تداوم اسلام شد. 

معظم له با اشاره به این که شیعیان با استناد به حدیث ثقلین می گویند اگر تمسک باشد ضلالت نیست، ابراز داشتند: این مسئله را در عمل با چشمان خود مشاهده می کنیم و مواردی بود که دیگران لغزیدند و از مسیر خارج شدند، اما ما با تمسک به ولایت در مسیر باقی ماندیم.

این مرجع تقلید افزودند: در مسئله حجیت عقل، اکثریت برادران اهل سنت قائل به عدم حجیت عقل هستند و می گویند عقل نمی تواند حجت باشد در حالی که قرآن در هفتاد آیه در مورد عقل و عاقل سخن گفته است. 

حضرت آیت الله مکارم شیرازی تصریح کردند: پیامبر اکرم(ص) به دیگران می گوید برهان عقلی بیاورید و وقتی قرآن به این صراحت بحث عقل را مطرح می کند، چرا آن قدر عده ای غافل شده اند و به حجیت اعتقاد ندارند.

ایشان افزودند: مرحوم کلینی به برکت حدیث ثقلین در باب اول کتاب کافی در خصوص حجیت عقل سخن گفته است و این مسئله نشان دهنده هوشیاری وی می باشد که نقطه قوت شیعه را در باب اول کتاب خود قرار داده است.  

معظم له با اشاره به این که امروز در دنیایی زندگی می کنیم که کسانی که به عدم حجیت عقل قائل هستند حق اظهار نظر ندارند، افزودند: اکثریت آقایان منکر عدالت هستند در حالی که خداوند ظلم نمی کند و انکار عدالت خلاف قرآن کریم می باشد.  

این مرجع تقلید تصریح کردند: شیعیان به برکت حدیث ثقلین، عدل را یکی از اساس مذهب و اصول خمسه قرار داده اند.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی با بیان این که اکثریت اهل سنت می گویند، انسان اختیاری از خود ندارد و معتقد به جبر هستند، ابراز داشتند: اگر انسان اختیار ندارند پس مسئله بهشت و جهنم و سوال و جواب و ارسال انبیا برای چه می باشد؟ 

ایشان با اشاره به اینکه گروه عظیمی معتقد هستند برخی احکام تابع مفاسد و مصالح نیست، ابراز داشتند: این مسئله با آیات قرآن سازگار نیست و این مسائل در سایه رد شدن حجیت عقل صورت گرفته است.

معظم له با بیان این که ما به پیروی از اهل بیت(ع) به احکامی که تابع مفاسد و مصالح می باشد پی برده ایم، گفتند: شیعیان باید افتخار کنند که در سایه حدیث ثقلین مسیر صحیح را به اشتباه نرفته اند.

مفسر برجسته قرآن کریم با بیان این که فارغ التحصیلان مرکز تخصصی شیعه شناسی به مطالعه اهتمام بسیاری داشته باشند  تصریح کردند: مذهبی که بعد از سرخوردگی از مادی گری دنیا را سیراب و قانع کند تشیع است و اسلام به صورت مذهب تشیع می تواند دنیا را سیراب کند.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی با اشاره به این که داعش زائیده تفکرات غیر شیعه است، ابراز داشت:  شیعه هرگز چنین فکری نمی کند و سراغ این افکار نمی رود و این مسائل به دلیل انحراف از مسیر صحیح صورت گرفته است.

ایشان افزودند: با ادبیات صحیح و منطق و بدون اهانت باید مسائل را به صورت مستند بیان کنیم و دیگران را ارشاد نمائیم.

معظم له تصریح کردند: فارغ التحصیلان مرکز تخصصی شیعه شناسی در مسئله قلم و بیان سعی کنند مسلط باشند؛ برخی فکر می کنند قدرت بیان و قلم را فقط برخی افراد دارند در حالی که همه می توانند دارای بیانی باشند که اعتقادات خود را مطابق با هر شرایطی مطرح کنند یا به نگارش درآورند.

این مرجع تقلید ابراز امیدواری کردند:جهشی در برنامه های مرکز شیعه شناسی صورت گیرد تا در سطحی بالاتر و گسترده تر برنامه ها را تداوم بخشد. 

حضرت آیت الله مکارم شیرازی در ادامه به انتقاد از مسئله دشنام که در میان برخی افراد وجود دارد پرداختند و  افزودند: برخی افراد خیال می کنند که بدون دشنام  نمی شود ولایت مدار بود در حالی که مسئله این نیست و چه آثار نامطلوبی دارد و روایاتی وجود دارد که امام صادق(ع) فرمود، شما به عیادت بیماران اهل تسنن بروید و در نماز با آن ها ظاهر شوید.

ایشان با تاکید بر این که باید وحدت رویکرد امت اسلام باشد تا از خون ریزی ها جلوگیری شود، گفتند: مسئله ولایت سر جای خود می باشد و با هیچ چیز آن را مبادله نمی کنیم، اما اینکه چه منطق و ادبیاتی باید داشته باشیم موضوع بحث است.

معظم له در پایان خاطرنشان کردند: مبادا افراطی گری موجب شود تا زحمات بزرگان از بین برود و  تبلیغات منفی پیشرفت مکتب اهلبیت را خنثی کند.

 

 

 

« فرهنگی و مذهبی »

قبلي بعدي

نشانه‌های آشکارِ افول قدرت آمریکا؛ ایران…

11-11-2018 تعداد بازدید ها:467 در پرتو ولایت مدیر سایت

نشانه‌های آشکارِ افول قدرت آمریکا؛ ایران قوی و پیشرفته‌تر شده است

رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار هزاران نفر از دانش آموزان و دانشجویان: نشانه‌های آشکارِ افول قدرت آمریکا؛ ایران قوی و پیشرفته‌تر شده است حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز (شنبه) در آستانه ۱۳ آبان روز ملی مبارزه با استکبار در دیدار...

ادامه مطلب

آزادسازی خرمشهر با "تقوا" امکا…

23-05-2018 تعداد بازدید ها:520 در پرتو ولایت مدیر سایت

آزادسازی خرمشهر با "تقوا" امکان‌پذیر شد

رهبر معظم انقلاب: درس خرمشهر براى ما اين است؛ مبارزه ى مجدانه ى توأم با ايمان با پيروزى همراه است   مبارزه ی مجدانه ی توأم با ایمان، در همه ی مراحل با پیروزی همراه است. همیشه هم که جنگ نیست؛ این مبارزه در میدان های اقتصادی...

ادامه مطلب

متن پیام نوروزی مقام معظم رهبری به مناسب…

04-04-2015 تعداد بازدید ها:1179 در پرتو ولایت اسماعیلی

متن پیام نوروزی مقام معظم رهبری به مناسبت آغاز سال ۱۳۹۴

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در پیام نوروزی خطاب به ملت ایران، سال ۱۳۹۴ را سال «دولت و ملّت، همدلی و هم‌زبانی» نامگذاری کردند. متن پیام رهبر انقلاب اسلامی به شرح زیر است:

ادامه مطلب

نگاه امام راحل و رهبر انقلاب به تحریم ها…

22-02-2015 تعداد بازدید ها:1377 در پرتو ولایت اسماعیلی

نگاه امام راحل و رهبر انقلاب به تحریم های دشمنان

آغاز اسلام پیامبر اکرم و مومنان تازگرویده به ایشان، در شعب ابی طالب به محاصره اقتصادی در آمدند و این میراث گرانقدر به عنوان علامت اهل ایمان از نسل مومنین راستین، به نسل های آینده رسید و اینک ایران اسلامی به نشانه حقانیت خویش بیش...

ادامه مطلب

نامه رهبر معظم انقلاب به جوانان اروپا و …

22-01-2015 تعداد بازدید ها:973 در پرتو ولایت اسماعیلی

نامه رهبر معظم انقلاب به جوانان اروپا و آمریکای شمالی در پی حوادث اخیر فرانسه

در پی حوادث اخیر فرانسه و انتشار تصاویر توهین آمیز به مقدسات اسلامی در یک نشریه فرانسوی حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی، نامه مهمی خطاب به جوانان در اروپا و امریکای شمالی مرقوم کردند.

ادامه مطلب

چه توافق بشود و چه نشود، اسرائیل روز برو…

28-11-2014 تعداد بازدید ها:1047 در پرتو ولایت اسماعیلی

چه توافق بشود و چه نشود، اسرائیل روز بروز ناامن‌تر خواهد شد

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح (پنج‌شنبه) در دیدار اعضای مجمع عالی بسیج و نمایندگان اقشار مختلف بسیج، احساس مسئولیت انسانی و الهی و بصیرت را دو پایه اصلی تفکر منطقی بسیج دانستند.

ادامه مطلب

امام حسین علیه السلام و عاشورا در کلام م…

14-11-2014 تعداد بازدید ها:1242 در پرتو ولایت اسماعیلی

امام حسین علیه السلام و عاشورا در کلام مقام معظم رهبری

ماجرای حسین بن علی علیه السلام حقیقتا موتور حرکت قرون اسلامی در جهت تفکرات صحیح اسلامی بوده است.

ادامه مطلب

20 جمله از رهبر انقلاب درباره ایام ماه‌…

25-10-2014 تعداد بازدید ها:1692 در پرتو ولایت اسماعیلی

 20 جمله از رهبر انقلاب درباره ایام ماه‌ محرم

در ایام فرارسیدن محرم الحرام و ایام عزاداری شهادت حضرت سیدالشهداء علیه‌السلام و یاران باوفای ایشان، بیست جمله‌ی برگزیده از رهبر انقلاب درباره عزاداری سیدالشهدا علیه‌السلام را برای شما آماده مطالعه کرده ایم.

ادامه مطلب

۷ اولویت کاری شورای عالی انقلاب فرهنگی

18-10-2014 تعداد بازدید ها:1320 در پرتو ولایت اسماعیلی

۷ اولویت کاری شورای عالی انقلاب فرهنگی

ضرورت پیگیری مصوبات تا حصول نتیجه کامل/ مکمل و تسهیل‌گر فعالیتهای فرهنگی خودجوش جوانان مؤمن و انقلابی باشید/ شتاب رشد علمی کشور نباید به هیچ بهانه‌ای کاهش یابد/دلبستگان فرهنگ دینی و انقلابی را امیدوار و معارضان را ناامید کنید/ ۳ عضو حقوقی به شورا اضافه...

ادامه مطلب

ده توصیه رهبر معظم درباره آداب نماز

17-10-2014 تعداد بازدید ها:1623 در پرتو ولایت اسماعیلی

 ده توصیه رهبر معظم درباره آداب نماز

یکی از توصیه های رهبر معظم انقلاب به جوانان در سال های متمادی تقویت ارتباط با خدا و انس با نماز و معنویت بوده است که پایگاه اطلاع رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله العظمی خامنه ای، برخی توصیه ها در گزیده...

ادامه مطلب
قبلي بعدي

میرزای شیرازی و حماسه تنباکو

20-02-2015 تعداد بازدید ها:1206 در محضر استاد اسماعیلی - avatar اسماعیلی

میرزای شیرازی و حماسه تنباکو

امام خمینی:ایشان با اینکه یک عقل بزرگ متفکر بود و در سامره اقامت داشت، در عین حالی که نظرشان آرامش و اصـلاح بـود، لکـن وقتی ملاحظه کردند برای کیان اسلام...

ادامه مطلب

نهضت سيّد شهداي جهان، حسين‌بن‌علي(ع) …

11-11-2014 تعداد بازدید ها:1100 در محضر استاد اسماعیلی - avatar اسماعیلی

  نهضت سيّد شهداي جهان، حسين‌بن‌علي(ع) در مدار عقل و عدل بود

حضرت آیت الله جوادی آملی گفتند:آنچه از نهضت اسلامي در ايران اسلامي می‌بينيد و در ساير کشورها که به لطف الهي زمزمه بيداري آنها به گوش مي‌رسد، همه اينها محصول...

ادامه مطلب

مهدوی کنی از زبان مهدوی کنی

25-10-2014 تعداد بازدید ها:1291 در محضر استاد اسماعیلی - avatar اسماعیلی

مهدوی کنی از زبان مهدوی کنی

آنچه در پیش روی دارید، گفت و گویی است، با یکی از یاران کاروان سالار خورشید، که از زبان خود وی خواهید خواند، شرح ماجرا را که چگونه مردمان، زیر...

ادامه مطلب

زندگانی آیة الحق سید عبدالکریم کشمیری

17-10-2014 تعداد بازدید ها:1744 در محضر استاد اسماعیلی - avatar اسماعیلی

زندگانی آیة الحق سید عبدالکریم کشمیری

عارف نامور، سالک دلخسته، فقیه اصولی حضرت آیة الله حاج سید عبدالکریم رضوی کشمیری طاب ثراه که بیش از یک سال از عروجش گذشته است معروف تر از آن است...

ادامه مطلب

مزایا و خصایص اخلاقی آیه الله بروجردی

14-10-2014 تعداد بازدید ها:1460 در محضر استاد اسماعیلی - avatar اسماعیلی

مزایا و خصایص اخلاقی آیه الله بروجردی

با تشکراز حضرت عالی که مصاحبه با مجله ما را پذیرفتید،لطفا در زمینه یکی ازابعاد و ویژگیهای برجسته حضرت آیه الله العظمی بروجردی مطالبی را برای ما و خوانندگان عزیز...

ادامه مطلب

با افراطی گری زحمات بزرگان را از بین نب…

14-10-2014 تعداد بازدید ها:1016 در محضر استاد اسماعیلی - avatar اسماعیلی

 با افراطی گری زحمات بزرگان را از بین نبرید

حضرت آیت الله مکارم شیرازی گفتند: مبادا افراطی گری موجب شود زحمات بزرگان از بین برود و تبلیغات منفی پیشرفت مکتب اهل بیت(ع) را خنثی کند.     به گزارش خبرگزاری «حوزه»...

ادامه مطلب

اسطوره های تقوا

14-10-2014 تعداد بازدید ها:1207 در محضر استاد اسماعیلی - avatar اسماعیلی

اسطوره های تقوا

      به دنبال برگزاری اولین اجلاس تهذیب و اخلاق در حوزه ی علمیه، که اقدامی شایسته در گسترش عطر معنویت و اخلاق و توجه روزافزون به تهذیب در حوزه های علمیه...

ادامه مطلب

27 آذر شهادت آیت اللّه دکتر مفتح، وحدت ح…

17-12-2013 تعداد بازدید ها:1525 در محضر استاد - avatar

27 آذر شهادت آیت اللّه دکتر مفتح، وحدت حوزه و دانشگاه

شهید مفتح بی تردید، عنصری بسیار فعال در مسائل اجتماعی و سیاسی بودند. فعالیت های ایشان در مسایل اجتماعی و سیاسی و آشنایی نزدیکشان با حوزه و دانشگاه سبب گردید...

ادامه مطلب

شهادت آیت الله دستغیب

10-12-2013 تعداد بازدید ها:2291 در محضر استاد - avatar

شهادت آیت الله دستغیب

 پدر بزرگوارش مرحوم، سید محمد تقی دستغیب، به سبب عشق وافری که به حضرت سیّد الشهدا، اباعبدللّه الحسین علیه السلام ، داشت و نیز به دلیل مقارن بودن زمان ولادت...

ادامه مطلب

8 صفر وفات جناب سلمان فارسی

10-12-2013 تعداد بازدید ها:1282 در محضر استاد - avatar

8 صفر وفات جناب سلمان فارسی

سلمان، که پیرو راستین پیامبر(ص) و حضرت علی(ع) بود، راه آنان را پیش گرفت و حتی وقتی فرماندار مدائن بود، ساده زیستی را رها نکرد. زهد و وارستگی سلمان از...

ادامه مطلب
قبلي بعدي

مهدويت از ديدگاه مذاهب اسلامى

16-10-2014 تعداد بازدید ها:1221 مهدویت اسماعیلی - avatar اسماعیلی

 مهدويت از ديدگاه مذاهب اسلامى

خداوند به كسانى از شما كه ايمان آورده و كارهاى شايسته انجام داده اند وعده مى دهد كه قطعا آنان را حكم ران روى زمين خواهد كرد ... و دين...

ادامه مطلب

مسئله‏ مولود حضرت مهدى(عج) موعود در ادب…

16-10-2014 تعداد بازدید ها:1276 مهدویت اسماعیلی - avatar اسماعیلی

 مسئله‏ مولود حضرت مهدى(عج) موعود در ادبيات اهل سنت

اعتقاد به امام مهدى (عج) و تولد آن حضرت در سحرگاه نيمه‏ ى شعبان سال (255 ه) مختص طايفه و گروه خاصى از مسلمانان نيست . بنابراين در اين نوشتار...

ادامه مطلب

مهدويت در اسلام و عهدين

16-10-2014 تعداد بازدید ها:1134 مهدویت اسماعیلی - avatar اسماعیلی

 مهدويت در اسلام و عهدين

در عهدين، اميد بستن به جهاني روشن و نوراني که در آن آدمي بر همه خواست‌هاي خود کامياب و از گناهان پاک شود، آشکارا ديده ‌مي‌شود.

ادامه مطلب

وظایف منتظران

15-10-2014 تعداد بازدید ها:1097 مهدویت اسماعیلی - avatar اسماعیلی

وظایف منتظران

هنگامی که به روایات و سخنان گهربار امامان معصوم علیهم السلام در مورد امام زمان(عج) رجوع می کنیم، به تکالیف و وظایفی برمی خوریم که برای شیعیان و دوستداران حضرتش...

ادامه مطلب
قبلي بعدي

ویژه نامه ماه شعبان

08-05-2016 تعداد بازدید ها:1091 گنجینه معارف مدیر سایت - avatar مدیر سایت

ویژه نامه ماه شعبان

ماه شعبان ماه دعا و مناجات با خداست. ماه تهذیب و آمادگی برای ورود به رمضان است. اعمال و دعاهای فراوانی در این ماه وارد شده است. تولد امام حسین، امام سجاد، حضرت ابوالفضل و حضرت مهدی علیهم السلام در...

ادامه مطلب

ویژه مبعث حضرت رسول اکرم (صلی الله علیه …

04-05-2016 تعداد بازدید ها:1339 گنجینه معارف مدیر سایت - avatar مدیر سایت

ویژه مبعث حضرت رسول اکرم (صلی الله علیه و آله)

داستان بعثت پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله ماجرای بعثت حضرت پیامبر، با نقل های متفاوتی روایت شده است. چه سخنی رساتر و شیرین تر از بیان امام هادی علیه السلام که می فرماید: «هنگامی که محمد صلی الله علیه...

ادامه مطلب

دهم ربیع الثانی سالروز وفات کریمه اهل ال…

30-01-2015 تعداد بازدید ها:805 گنجینه معارف اسماعیلی - avatar اسماعیلی

دهم ربیع الثانی سالروز وفات کریمه اهل البیت حضرت فاطمه معصومه(س)

دهم ربیع الثانی سالروز وفات کریمه اهل البیت حضرت فاطمه معصومه(س) در شهر مقدس قم می باشد به همین منظور مقاله ای در مورد زندگانی آن بانوی گرامی در ادامه مطلب آماده کرده ایم.

ادامه مطلب

هشتم ربیع الثانی سالروز ولادت امام حسن ع…

29-01-2015 تعداد بازدید ها:823 گنجینه معارف اسماعیلی - avatar اسماعیلی

هشتم ربیع الثانی سالروز ولادت امام حسن عسکری (ع)

هشتم ربیع الثانی سالروز ولادت سراسر نور با سعادت امام حسن عسکری (ع) در مدینه منوره می باشد و در ادامه مطلب مختصری از زندگانی آن امام بزرگوار را متذکر می شویم.

ادامه مطلب

فضائل امام حسن عسکری(ع) از نگاه مخالفان…

31-12-2014 تعداد بازدید ها:1017 گنجینه معارف اسماعیلی - avatar اسماعیلی

 فضائل امام حسن عسکری(ع) از نگاه مخالفان

هیچ کس در میان بنی هاشم جز ابو محمد شایسته مقام خلافت نیست، می‌دانی چرا؟ برای اینکه این جوان صاحب فضل ؛علم ،اخلاق جمیل ؛تقوی و زهد و عبادت است.

ادامه مطلب

برکات و اعمال ماه ربیع الاول

24-12-2014 تعداد بازدید ها:908 گنجینه معارف اسماعیلی - avatar اسماعیلی

  برکات و اعمال ماه ربیع الاول

 ماه "ربیع الاول" همانگونه كه از اسم آن پیداست بهار ماه ها مى باشد؛ به جهت اینكه آثار رحمت خداوند در آن هویداست . در این ماه ذخایر بركات خداوند و نورهاى زیبایى او بر زمین فرود آمده است .

ادامه مطلب

هفتم ماه صفر مصادف با ولادت امام موسی کا…

29-11-2014 تعداد بازدید ها:1333 گنجینه معارف اسماعیلی - avatar اسماعیلی

هفتم ماه صفر مصادف با ولادت امام موسی کاظم علیه السلام

هفتم ماه صفر، کوچه پس کوچه های روستای کوچک «ابواء»، ثانیه های بهشتی حضور موسی بن جعفر را به خود دید و به خود بالید از قدوم خجسته مولودی که آغوش حمیده خاتون را لبریز عطر ملکوت کرد.

ادامه مطلب

آداب و اعمال ماه صفر

25-11-2014 تعداد بازدید ها:970 گنجینه معارف اسماعیلی - avatar اسماعیلی

 آداب و اعمال ماه صفر

معروف است که صفر ماهی منحوس است. در چرایی منحوس بودن ماه صفر دلایلی از جمله رحلت پیامبر اکرم(ص)، شهادت امام حسن(ع) و امام رضا(ع) در این ماه را ذکر می کنند. همچنین ابتدای ماه صفر با ورود کاروان اسرا...

ادامه مطلب

با صحیفه سجادیه، «زبور آل محمد» آشنا شو…

19-11-2014 تعداد بازدید ها:1261 گنجینه معارف اسماعیلی - avatar اسماعیلی

 با صحیفه سجادیه، «زبور آل محمد» آشنا شویم

دوران امام سجاد علیه السلام، با توجه به برنامه های پیش گفته حضرت، طلیعه درخشش فرهنگ تشیع شمرده می شود و حدیث و دعا رونقی دیگر می یابد.

ادامه مطلب

شمه ‏ای از فضائل و مناقب امام سجاد علیه…

19-11-2014 تعداد بازدید ها:1208 گنجینه معارف اسماعیلی - avatar اسماعیلی

 شمه ‏ای از فضائل و مناقب امام سجاد علیه السلام

در روز چهار شعبان، 38 سال پس از هجرت رسول گرامی اسلام صلی الله علیه و آله فرزندی پاك از سلاله فاطمه زهرا علیها السلام در مدینة النبی به دنیا آمد...

ادامه مطلب
قبلي بعدي

طلبه های مسیحی چگونه کشیش می شوند؟

29-10-2014 تعداد بازدید ها:1727 ادیان و فرق اسماعیلی - avatar اسماعیلی

طلبه های مسیحی چگونه کشیش می شوند؟

گفت‌‌و‌گوی جالب خبرنگار حوزه با دو شخصیت مسیحی در رم: شما دنیای بسیار زیبا و جالبی دارید... به نظرم ایران، یک ماموریت اصلی در مورد اسلام دارد. 

ادامه مطلب

تاریخچه ظهور بهاییت از ابتدا تا الان در …

14-10-2014 تعداد بازدید ها:2573 ادیان و فرق اسماعیلی - avatar اسماعیلی

تاریخچه ظهور بهاییت از ابتدا تا الان در 1 دقیقه

      سید علی محمد باب خودش را به عنوان نائب خاص حضرت مهدی علیه السلام معرفی کرد و بعد از دریافتن سادگی مردم، ادعای بعدیش مبنی بر اینکه خودش همان مهدی...

ادامه مطلب

حسین الموید را بشناسید

14-10-2014 تعداد بازدید ها:2541 ادیان و فرق اسماعیلی - avatar اسماعیلی

حسین الموید را بشناسید

چندی است شبکه وهابی “نور” با اجرای پروژه ای تبلیغاتی مدعی شده که یکی از مراجع بزرگ شیعیان عراق، به مذهب اهل سنت گرویده است! این شبکه وهابی در قالب...

ادامه مطلب

توهم خلاقیت درشیطان پرستی

14-10-2014 تعداد بازدید ها:1499 ادیان و فرق اسماعیلی - avatar اسماعیلی

 توهم خلاقیت درشیطان پرستی

خلاقیت نوعی مرز شکنی و رفتن از راهی است که دیگران نرفته‌اند. جنبش شیطان پرستی، تمام هنجار شکنی‌های خود را با عنوان خلاقیت معرفی می‌کند: مدل مو، لباس، رفتار و...

ادامه مطلب
قبلي بعدي

روحانی شهید عبدالرضا ابراهیمی فر

24-09-2013 تعداد بازدید ها:1405 شهدا اسماعیلی - avatar اسماعیلی

روحانی شهید عبدالرضا ابراهیمی فر

در خاطرات او نقل شده: يكي از روزها كه او و دوستان همرزمش، مقابل هنگ ژاندارمري تجمع كرده بودند مورد حمله و تيراندازي مأموران رژيم قرار مي گيرند. در اين...

ادامه مطلب

روحانی شهید امیر بیگدلی

24-09-2013 تعداد بازدید ها:1672 شهدا - avatar

روحانی شهید امیر بیگدلی

با شروع جنگ تحميلي عليه نظام مقدس جمهوري اسلامي، او كه نمي‌توانست در مقابل هجوم دشمن غدّار و نيز سرنوشت جامعه بي‌اعتنا باشد، لذا تصميم گرفت به عنوان بسيجي مخلص...

ادامه مطلب

روحانی شهید مهدی شاطری

24-09-2013 تعداد بازدید ها:1833 شهدا - avatar

روحانی شهید مهدی شاطری

وي آخرين بار، جهت تبليغات به جبهه اعزام شد، سرانجام در تاريخ 4/12/73، در عمليات «كربلاي 5» و منطقه «شلمچه» به شهادت رسيد، اما پيكر مطهرش مفقود گرديد تا اينكه...

ادامه مطلب

روحانی شهید علی اصغر لطیفی

24-09-2013 تعداد بازدید ها:1541 شهدا - avatar

روحانی شهید علی اصغر لطیفی

ما به حق هر چه داريم از شهداي اسلام داريم، از فداكاري و ايثار كردن خونشان داريم؛ آنهايي كه براي احيا و بقاء اسلام حقيقي جنگيدند و جان خود را...

ادامه مطلب

روحانی شهید محمدصادق فتحعلی

23-09-2013 تعداد بازدید ها:1321 شهدا - avatar

روحانی شهید محمدصادق فتحعلی

شهيد فتحعلي پس از آزادي از زندان و پيروزي انقلاب اسلامي با راهنمايي‌هاي آيت الله مدني موفق به اخذ ديپلم شد و به جهت علاقه‌ي فراوان به فراگيري علوم ديني...

ادامه مطلب

بنرهای شهدای روحانی گنبدکاووس

23-09-2013 تعداد بازدید ها:2276 شهدا - avatar

بنرهای شهدای روحانی گنبدکاووس

بنرهای شهدای روحانی گنبدکاووس در ادامه مطلب آماده شده است.

ادامه مطلب

روحانی شهیدر حسن وکیل آزاد

22-09-2013 تعداد بازدید ها:1572 شهدا - avatar

روحانی شهیدر حسن وکیل آزاد

از آنجايي كه از هوش و استعداد بالايي برخوردار بود، خيلي زود مورد توجه استادان و همكلاسي‌هايش قرار گرفت. وي مدتي نيز در مدرسه‌ي «شهيد حقاني» قم به تحصيل پرداخت...

ادامه مطلب

حدیث

امام صادق علیه السلام : مَن ساءَ خُلُقُهُ عَذَّبَ نَفسَهُ؛ هر كه بد اخلاق باشد، خود را شكنجه دهد. گزیده تحف العقول، ح196

تصاویر برگزیده

No Images

لینک های مفید

 

 

http://sms.ismc.ir/LoginPage.aspx?ReturnUrl=%2f%3fm%3dQuickSms&m=QuickSms

 

کتابخانه

موقعيت بينندگان

 

اوقات شرعی